Strona głównaUrodaNadmierne pocenie się - jak sobie radzić

Nadmierne pocenie się - jak sobie radzić

Problem zbytniego pocenia się jest bardzo wstydliwy i przeszkadza w codziennym życiu, dlatego warto osłabić jego objawy. Sprawdź, jak można zmniejszyć ten kłopot.
Nadmierne pocenie się - jak sobie radzić [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com]
Każdy człowiek się poci, a jeśli u kogoś proces ten nie występuje, to jest to poważna choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Niektórzy jednak pocą się nadmiernie, co utrudnia normalne życie, bo wprawia w dodatkowe zakłopotanie przy wielu różnych sytuacjach.

Hiperhydroza, czyli , to dolegliwość, która wywołuje pocenie się nawet bez czynników wyzwalających ten proces, takich jak ciepło czy aktywność fizyczna. Pot pojawia się pod pachami, na stopach i dłoniach, a sytuacja ta zdarza się co najmniej raz w tygodniu, przy czym produkcja potu nie występuje w nocy.

Dolegliwość może mieć długookresowy wpływ, jeśli stale unika się sytuacji, w których pot może być szczególnie kłopotliwy. Osoby z tą chrobą często stronią od interakcji z ludźmi do tego stopnia, że obawiają się podać innym rękę, bo może być zbyt spocona. Co więcej, u ludzi tych częściej występuje zaburzenie koncentracji, i , a także inne , takie jak brodawki i wypryski.

Warto jednak pamiętać, że problemowi można zaradzić. Pomocne są , które można dostać bez recepty. Farmaceutyki te objemują np. preparaty nakładane w nocy pod pachy lub na dłonie, które sprawiają, że w ciągu dnia pocenie się jest ograniczone.

Hiperhydrozę może też leczyć zastrzykami z pod pachami i w dłonie; lekami doustnymi, np. bromkiem glikopironiowym. Stosuje się również zabieg termolizy, czyli trwałe uszkodzenie gruczołów potowych oraz zabieg strumieniem energii elektromagnetycznej, który powstrzymuje nadmierną intensywność tych gruczołów. Co więcej, dostepna jest jonofereza, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym poprzez wykorzystanie przepływu prądu o stałym natężeniu, skutkuje to blokadą gruczołów potowych.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:45:58, 06-11-2020 Halina Z.

    W innym artykule tutaj pisali o electro antyperspirancie, i 6 lat temu wiedziano ze to dziala, mlody czy stary a cierpi poceniem tak ze z niego sie doslownie leje pot ciurkiem zewsząd, no co bedzie dalej siegal po te sklepowe bo sie w telewizji naogladal nie wiadomo co ze mu pomoze, powinien siegnac po te male pudeleczko, ja sama na to nie traiflam, ale dzieki mojej córce to mam i na szczesliwe stare lata nie bede zalana potem.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy