Strona głównaUrodaZielona herbata odmładza skórę

Zielona herbata odmładza skórę

Związki zwane polifenolami, zawarte w zielonej herbacie, pomagają eliminować wolne rodniki, które mogą powodować nowotwór w wyniku zmian w DNA. Polifenole chronią zdrowe komórki, niszcząc te nowotworowe. Co więcej, wspomagają komórki skóry, odmładzając ją.
Zielona herbata odmładza skórę [fot. Son Hoa Nguyen from Pixabay]
Uczeni z Medical College of Georgia Department of Oral Biology zbadali działanie EGCG, związku polifenolowego występującego w w dużych ilościach. Sprawdzono jego wpływ na ludzkie keratynocyty (komórki naskórka). Jak się okazało, EGCG reaktywował umierające komórki . „Komórki migrujące w kierunku powierzchni skóry zwykle żyją około 28 dni, a do 20 dnia w zasadzie pozostają na górnej warstwie skóry, przygotowując się do unicestwienia" - mówi dr Stephen Hsu, autor badań.

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka (warstwa zewnętrzna), skóry właściwej i tkanki podskórnej (warstwa wewnętrzna). Dr Hsu odkrył, że polifenole zielonej herbaty nie są wchłaniane poza naskórek, więc wszelkie korzyści są ograniczone do tej zewnętrznej warstwy skóry. Korzyści, jakie przynoszą, wydają się jednak znaczące.

Komórki naskórka (keratynocyty) nieustannie ulegają regeneracji. Nowo utworzone komórki, komórki macierzyste są niezróżnicowane, ale szybko się dzielą. Podczas procesu przemieszczania się i różnicowania są bardzo aktywne, zużywając ogromne ilości energii.

Gdy komórki dotrą do powierzchni skóry, ich aktywność metaboliczna gwałtownie zwalnia i przygotowują się na zniszczenie, tworząc wodoodporną strukturę. Gdy giną po około miesiącu życia, zastępuje je kolejna fala migrujących komórek dostarczanych przez komórki macierzyste i cały proces rozpoczyna się od nowa.

Jednak EGCG wydaje się być eliksirem młodości dla skóry. „Po ekspozycji na działanie EGCG stare komórki znajdujące się w górnych warstwach naskórka zaczynają znów się dzielić. Wytwarzają więcej energii i ulegają reaktywowacji. Pozostaje tu wiele niewiadomych, ale jeśli da się energetyzować umierające komórki skóry, prawdopodobnie jej stan ulegnie poprawie", wyjaśnia dr Hsu.

Ponadto odkryto, że EGCG przyspiesza proces różnicowania nowych komórek. Łącząc te efekty EGCG na komórki skóry w różnych warstwach naskórka, można osłabić takie choroby skóry, jak aftowe wrzody, , trądzik różowaty, a także zmniejszyć i rany. „Jeśli uda nam się pobudzić komórki skóry do różnicowania i namnażania, możemy potencjalnie przyspieszyć proces gojenia się ran i zapobiec powstawaniu blizn", wskazuje Hsu. Taka potencjalna korzyść jest szczególnie ważna w chorobach typu , które hamują proces gojenia się ran.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy