Strona głównaUrodaZapach cytryny pomaga się lepiej ocenić własny wygląd

Zapach cytryny pomaga się lepiej ocenić własny wygląd

Zapach cytryny może pomóc ludziom poczuć się lepiej w odniesieniu do wyglądu ich ciała, mówią eksperci z University of Sussex.
Zapach cytryny pomaga się lepiej ocenić własny wygląd  [fot. Pexels from Pixabay]
- Nasz mózg gromadzi kilka mentalnych modeli własnego ciała, które są niezbędne do odpowiedniej interakcji ze środowiskiem. Te percepcje są stale aktualizowane w odpowiedzi na bodźce zmysłowe otrzymywane z zewnątrz i wewnątrz ciała - wyjaśnia Giada Brianza, współautorka badań.

- Możliwość pozytywnego wpływania na ten obraz za pomocą technologii może poprawić skuteczność terapii u osób z zaburzeniami percepcji ciała i dać efekt w postaci opracowania ubrań, które mogłyby wykorzystywać zapach zwiększający pewność siebie - dodaje.
Wcześniej odkryto, że również dźwięk można wykorzystać do zmiany postrzegania ciała. Na przykład, wysokość dźwięku odgłosów kroków, które ludzie wydają podczas chodzenia, może sprawić, że poczują się lżejsi i szczęśliwsi, a także zmienić ich sposób chodzenia. Teraz postanowiono sprawdzić, jak działa zapach.

Uczestnicy eksperymentu chodzili podczas gdy uwalniane były bodźce zapachowe. Następnie poproszono ich o dostosowanie rozmiaru awatara 3D za pomocą narzędzia do wizualizacji ciała zgodnie z tym, jak postrzegają samych siebie. Wypełnili też kwestionariusz dotyczący postrzeganej prędkości chodu, odczuć ciała i emocji.

Naukowcy odkryli, że zapach sprawiał, że ludzie czuli się lżejsi, a aromat - że czuli się ciężsi. Wrażenia te zostały wzmocnione w połączeniu z wysokimi i niskimi dźwiękami kroków.

- Wcześniej wykazano, że cytryna kojarzy się ze szczupłymi sylwetkami i smukłymi kształtami oraz wysokimi dźwiękami, tymczasem wanilia kojarzy się z pulchnymi figurami, zaokrąglonymi kształtami i dźwiękami o niskim tonie. Może to pomóc w wyjaśnieniu różnego postrzegania obrazu ciała pod wpływem odmiennych bodźców zapachowych - mówi prof. Marianna Obrist z University of Sussex.

Według ekspertów wstępne zastosowania tych odkryć dały dobre skutki w walce z przewlekłym bólem i mogą być przydatne w radzeniu sobie z , tj. zaburzeniem dotyczącym przekonania o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy