Strona głównaUrodaZa łysienie odpowiedzialne są geny

Za łysienie odpowiedzialne są geny

Można dobrze dbać o włosy, używac najlepszych szamponów i odżywek, a także stsować zdrowa dietę, a i tak moga zacząć wypadać. Wszystkiemu winne są geny.
Za łysienie odpowiedzialne są geny [© schankz - Fotolia.com] Ludzki genom może zawierać co najmniej 63 wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko dość wczesnemu . Uczeni z Uniwersytetu w Bonn wskazują, że przedwczesne łysienie jest związane z szeregiem innych mechanizmów oraz ryzykiem rozwoju różnych chorób.

Badacze odkryli, że mężczyźni, którzy łysieją jako młodzi ludzie, częściej są niscy i cechują się wyższym ryzykiem. Dodają jednak, że prawdopodobieństwo nowotworu wzrasta nieznacznie i wiekszy wpływ mają na to inne czynniki, choćby te związane ze stylem życia, np. brakiem .

W badaniach przeanalizowano materiał genetyczny ponad 20 tysięcy mężczyzn z siedmiu różnych krajów, z których ponad połowa zaczęła łysieć w młodym wieku. Uczeni zidentyfikowali 63 modyfikacje w ludzkim genomie, które zwiększają ryzyko wczsnej utraty włosów. Niektóre zmiany z kolei zostały powiązane z innymi funkcjami i chorobami, takimi jak mniejsza sylwetka, wcześniejsze dojrzewanie, czy różne nowotwory.

Okazało się również, że panowie wcześnie tracący włosy maja zwykle jaśniejszą skórę i większą gęstość kości, co sugeruje, że ich organizm może efektywniej syntetyzować .

Ze statystyk wynika, że 40 proc. mężczyzn w widoczny sposób traci część włosów jeszcze przed skończeniem 35 lat, łysieje 65 proc. panów do osiągnięcia wieku 60 lat i 80 proc. do ukończenia 80 lat.

Badania przedstawiono w magazynie Nature Communications.

Źródło:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X