Strona głównaUrodaWypadanie włosów a menopauza

Wypadanie włosów a menopauza

U ok. 60 procent kobiet po menopauzie występuje zauważalna utrata włosów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, jednak najczęstszym z nich są zaburzenia hormonalne: w okresie przekwitania w organizmie kobiety znacznie spada produkcja estrogenów, proporcjonalnie więcej jest za to androgenów, których produkcja nie maleje. To właśnie one są winne temu, że włosy na głowie robią się coraz cieńsze i rzadsze, za to pojawia się ich więcej w tzw. męskich rejonach: nad górną wargą, na nogach czy podbródku.
Wypadanie włosów a menopauza [© tomsza - Fotolia.com] Jak sobie radzić z nadmiernym wypadaniem włosów? Na szczęście łysienie typu kobiecego przebiega nieco inaczej, niż męskiego – kobiety tracą włosy stopniowo, przerzedzają się one bądź na czubku głowy, bądź na skroniach, a czasem na całej głowie, ale tego typu ubytki można dość łatwo zamaskować odpowiednią fryzurą.

Od kilkunastu już lat za „cudowny” lek leczący łysienie uważana jest rogaina (regaina) czyli minoksydyl. Wysteruje ona w postaci płynu do stosowania na skórę głowy. Podczas badań poprzedzających wprowadzanie rogainy na rynek zaobserwowano poprawę stanu włosów u 60% kobiet poddających się kuracji. Niestety, rogaina ma jedną wadę: trzeba ją stosować przez cały czas, dwa razy dziennie, bo po odstawieniu leku włosy znów zaczynają wypadać.

Inna metodą leczenie łysienia typu kobiecego – niestety kosztowną i dość inwazyjną - jest przeszczep włosów. Ze względu na wysoką cenę i istniejące ryzyko (to w końcu operacja!) polecany jest on raczej paniom mającym znaczne ubytki włosów lub … tym najbardziej zdesperowanym.

Część kobiet zauważyła, że stan ich włosów znacznie poprawił się po zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Ma to swoje uzasadnienie, bo zawarte w takiej terapii estrogeny przeciwdziałają skutkom działania androgenów, jednak ta teoria nadal wymaga naukowego potwierdzenia.

Najprostszą metodą na poprawienie stanu czupryny jest odpowiednia pielęgnacja i perfekcyjne strzyżenie. Kobiety mające kłopoty z nadmiernym wypadaniem włosów powinny unikać suszenia ich bardzo gorącym powietrzem, prostowania i używania lokówki.

Ważne jest także stosowanie właściwych odżywek: nie tylko poprawiają one stan włosów, ale i zwiększają optycznie ich objętość oraz ułatwiają rozczesywanie, co zapobiega np. łamaniu się włosów i wyrywaniu ich ze skóry.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:51:29, 09-02-2011 Astra

    Też mam problem z włosami. Kupiłam szampon Dermenę. Przeczytałam najpierw opinie w necie. Dużo jest pozytywnych.
    Próbuję więc.
    Szampon utrudnia rozczesanie włosów. nakładam więc odżywkę- Dove i jest ok.
    http://torebka.kafeteria.pl/katalog....de=view&id=966
  • 09:42:59, 12-02-2011 Eliza2

    Wypadanie włosów to sprawa organizmu, a więc tkwiąca wewnątrz niego. Szampony i odżywki działają na martwą część włosa. Czy mogą pomóc?
  • 19:20:14, 20-09-2012 ~gość: 62.244.147.xxx

    Też mam ogromne problemy z wypadaniem włosów, a od przekwitu (który nastąpił w wieku 56 lat - a więc późno) minęło już kilka lat i przebiegł on bez problemów. Chyba za późno na terapię zastępczą. Od młodości miałam wąsiki nad górną wargą, a w wieku około 30 lat pojawiło się owłosienie na brodzie. To samo ma moja córka. Widocznie mamy za dużo hormonów męskich. Z tarczycą jest u mnie w porządku. Pomyślałam, że może warto jeść soję, która zawiera żeńskie hormony. Czy któraś z pań może ma takie doświadczenie?
    ... zobacz więcej
  • 16:50:10, 15-05-2014 Mewka34

    stosowałam Bioxsine. Dzięki niemu moje problemy z wypadaniem minęły. Teraz stosuję szampon bo jest bardzo wydajny, a jego skład to tylko zioła i minerały. Nie podrażnia skory ani oczu.
  • 10:26:12, 15-01-2020 morn

    Włosy, to poważna kwestia.
  • 11:47:19, 29-07-2020 rusto

    Niestety ale nie jest to takie rzadkie. Wypadanie włosów po 50 oraz po 60 roku życia znacznie przyspiesza zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jest to spowodowane andropauzą oraz menopauzą.
    Dochodzi do tego również spory niedobór witamin ( niestety ale wiele osob nie odżywia się zdrowo, jednoczesnie nie suplementują niczego, tak więc nie są w stanie dostarczyć w sposób naturalny wszystkich składników odżywczych dla organizmu).

    Ze swojej strony polecam poczytać sobie również o kosmetykach na wypadanie wlosów Delpos https://delpos.pl/ Jest to specjalistyczna seria kosmetyków na wypadanie włosów, która ma dobry wpływ na ich moc.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy