Strona głównaUrodaWypadają ci włosy? Być może to wina zanieczyszczenia powietrza

Wypadają ci włosy? Być może to wina zanieczyszczenia powietrza

Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza, na tzw. pył zwieszony (PM), ma związek z wypadaniem włosów u ludzi.
Wypadają ci włosy? Być może to wina zanieczyszczenia powietrza [fot. kalhh z Pixabay]
Podczas testów uczeni z Future Science Research Centre w Korei poddali komórki ludzkiej skóry głowy umieszczone u podstawy mieszków włosowych (HFDPC) działaniu różnych stężeń pyłu PM10. Po 24 godzinach naukowcy sprawdzili poziom określonych białek w komórkach i okazało się, że obecność wspomnianych zanieczyszczeń obniżyła poziom β-kateniny, białka odpowiedzialnego za wzrost włosów i ich procesy rozwojowe.

Co więcej, ustalono też, że także ilość trzech innych białek mających wpływ na wzrost i cykle rozwojowe włosów, została zmniejszona przez wymienione , a im bardziej były nasilone, tym niższe odnotowywano poziomy wspomnianych białek.

Autorzy badań wskazują, że związek między zanieczyszczeniem powietrza i poważnymi chorobami, takimi jak rak, POChP i choroby sercowo-naczyniowe jest już dobrze udokumentowany, jednak ilość badań na temat wpływu ekspozycji na PM na ludzką skórę i włosy. Teraz testy wykazały, że pył zawieszony oddziałuje na komórki HFDPC, co skutkuje nasilonym .

PM, czyli pyły zawieszone, to ciekłe krople lub stałe cząstki pochodzenia naturalnego albo cząstki produkowane przez człowieka. Zanieczyszczenia te dzieli się na kategorie na podstawie ich średnicy. PM10 jest uważany za napowszechniejsze zanieczyszczenie, ma on związek z wieloma różnymi chorobami i obejmuje produkty spalania paliw stałych i ciekłych.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 7 milionów ludzi umiera każdego roku w wyniku narażenia na zanieczyszczone powietrze, które prowadzi do chorób takich jak: , choroby serca, , i infekcje dróg oddechowych, w tym .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy