Strona głównaUrodaWybielanie zębów dla każdego

Wybielanie zębów dla każdego

Szybko, bo w jeden dzień na fotelu dentystycznym czy raczej powoli ale za to regularnie, przez wiele nocy? Jak najskuteczniej wybielić zęby? Specjaliści odpowiadają: nie ma jednej uniwersalnej metody. Wszystko zależy od indywidualnych warunków i oczekiwań pacjenta.
Wybielanie zębów dla każdego Jeżeli natura nie wyposażyła cię w lśniąco białe zęby, możesz zafundować sobie kalifornijski uśmiech, korzystając z technik nowoczesnej stomatologii. Nim jednak wybierzesz metodę na wybielenie zębów, zabierz się za porządki, czyli wylecz zęby i dziąsła oraz oczyść je z kamienia i osadu.

Dla zdrowych

– Absolutnym przeciwskazaniem do wybielania są ubytki próchnicowe. Preparaty wybielające zastosowane na chore zęby mogą doprowadzić nawet do zapalenia miazgi - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z Unident Union Dental Spa. Dlatego przed wybielaniem wykonuje się badania diagnostyczne. - Panoramiczne zdjęcie RTG szczegółowo ujawni miejsca zaatakowane przez próchnicę i będzie podstawą leczenia wszelkich innych nieprawidłowości w jamie ustnej, które musimy pokonać, jeżeli chcemy zęby wybielić – dodaje. Lekarz oceni także stan dziąseł i śluzówek, a nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Okazuje się bowiem, że pewne dysfunkcje, np. bruksizm, ograniczają sposób wybielenia zębów. Stomatolog przed wyborem metody określi także charakter przebarwień (np. genetyczne, polekowe, ponikotynowe).

Dla zadbanych

Porządki w jamie ustnej zaczną się od oczyszczania. Może się okazać, że pod warstwą kamienia i osadu nazębnego kryją się całkiem jasne zęby. – Zdarza się, że skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego ultradźwiękami, połączony z piaskowaniem, zwalczającym nalot, daje rozjaśnienie zębów o kilka tonów – mówi ekspert. Powierzchniowe plamy szkliwa (np. fluorozowe) usunie mikroabrazja. Przed wybielaniem konieczne może być też rekonturowanie ukruszonych czy nierównych zębów, i oczywiście – gruntowne wyleczenie zębów i dziąseł.

W nocy…

Zdrowe i czyste zęby mogą być wybielane. Jeżeli zależy ci na jak najtrwalszym efekcie i jesteś gotowa poświęcić na wybielanie trochę więcej czasu, wybierz metodę nakładkową. Proces będzie trwał kilka tygodni, maksymalnie do 2 miesięcy. Przez ten czas każdej nocy będziesz spać z żelowymi nakładkami na zębach. To do nich co wieczór zaaplikujesz preparat wybielający. Środek o odpowiednim stężeniu (od 10 do 35%) otrzymasz od stomatologa razem z elastycznymi nakładkami, dopasowanymi dokładnie do twojego uzębienia, ponieważ lekarz pobierze wcześniej wycisk żuchwy i szczęki.

…i za dnia

Może się okazać, że wybielający żel będzie pracował w ciągu dnia, ponieważ w nocy zęby będą miały inne zadanie. – Metodę nakładkową w ciągu dnia stosujemy u tych pacjentów, którzy zakładają na noc retencję ortodontyczną lub aparaty na zgrzytanie lub chrapanie – tłumaczy dr Gnach-Olejniczak. Bez względu na to czy w nocy, czy za dnia metoda nakładkowa jest skuteczna, ponieważ jej sprzymierzeńcem jest czas. – Z wybielaniem jest jak z odchudzaniem – śmieje się stomatolog. – Wszyscy wiemy, że gwałtowna zmiana wagi grozi efektem jo-jo, a tylko długotrwałe, racjonalne żywienie przynosi efekty. No chyba że po gwałtownej zmianie wagi, zmienimy też dietę - na stałe.

Dla niecierpliwych

By mieć od razu białe zęby, warto zacząć wybielanie od ekspresowego zabiegu w gabinecie. Nowoczesna stomatologia umożliwia spektakularne rozjaśnienie zębów w ciągu jednej wizyty stomatologicznej. – Proces wybielania przyspiesza tzw. zimne światło, którym naświetla się zęby, pokryte wybielającym żelem tlenowym. Inna metoda to zastosowanie w gabinecie żelu wybielającego o bardzo wysokim stężeniu, którego pacjent samodzielnie nie mógłby użyć w domu – wyjaśnia stomatolog. Ekspresowe wybielenie uśmiechu jest wygodne i szybkie, pacjent spędza średnio godzinę w wygodnym fotelu dentystycznym, a w tym czasie jego zęby zmieniają odcień z żółtego na lśniąco biały. Dr Iwona Gnach-Olejniczak poleca wzmocnienie efektu ekspresowego wybielania metodą nakładkową. - Wtedy możemy liczyć na to, że efekty utrzymają się maksymalnie długo – przekonuje.

Dla nietypowych


Nie każdy jest idealnym kandydatem do wybielania zębów. Jeżeli przebarwienia są oporne, zbyt głębokie, albo nierównomierne (fluoroza, przebarwienia po tetracyklinach), warto zaplanować zmianę koloru za pomocą licówek ceramicznych. Przy okazji rozjaśnienia zębów będziesz mogła zmienić ich kształt, wyrównać asymetrie lub przykryć inne niedoskonałości. – Trwałość prawidłowo wykonanych licówek ocenia się na ok. 10 lat – mówi stomatolog. W tym czasie nie zmienią swego odcienia. A wybielanie musiałabyś powtarzać kilka razy.

Dla każdego


Dbając o biel uśmiechu na co dzień, a zwłaszcza po wybielaniu, warto unikać pokarmów i napojów barwiących. Na liście produktów zakazanych są: kawa, herbata, czerwone wino, jagody, buraki, soki, a nawet sałata. Stomatolodzy zalecają po wybielaniu „białą dietę”, a odradzają palenie papierosów, cygar, fajek czy żucia tytoniu. Na pewno warto zainwestować w dobrą pastę do zębów, która będzie niwelować osad i przebarwienia powodowane odkładaniem się płytki bakteryjnej. Niektóre z nich dodatkowo wygładzą szkliwo i będą miały wpływ na jego remineralizację. Warto w tej sprawie zasięgnąć porady stomatologa, ponieważ producenci oferują pasty wybielające dla różnych grup pacjentów. Ważne jest nie tylko stężenie środka wybielającego, ale także np. oddziaływanie na dziąsła. Czytając ulotki, zwróć uwagę, czy pasta wybiela na skutek mechanicznego tarcia (pasty abrazyjne), czy też za pomocą naturalnych enzymów. Ta druga metoda będzie bezpieczniejsza dla szkliwa i dziąseł. Bo z wybielaniem jest jak z leczeniem, tutaj też obowiązuje zasada: po pierwsze nie szkodzić!

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy