Strona głównaUrodaWybielanie może uszkadzać zęby

Wybielanie może uszkadzać zęby

Wybielanie zębów stało się wartą miliony dolarów częścią zabiegów stomatologicznych. Jakkolwiek powoduje to znaczące zmiany w wyglądzie, może też mieć negatywny efekt w postaci niszczenia tkanki zębowej.
Wybielanie może uszkadzać zęby [fot. karensg80 from Pixabay]
Jak odkryto, nadtlenek wodoru, aktywny składnik pasków wybielających dostępnych bez recepty, może uszkadzać bogatą w białko tkankę zębiny znajdującą się pod chroniącym zęby szkliwem.

Ząb składa się z trzech głównych części: zewnętrznej, tj. , umiejscowionej poniżej zębiny oraz tkanki, która łączy korzenie z dziąsłem. Większość badań dotyczących pasków wybielających obejmowała wpływ różnych substancji na szkliwo zębów, które zawiera bardzo mało białka. Teraz sprawdzono, jak stosowane przy wybielaniu związki oddziałują na zębinę, która jest główną częścią zęba i zawiera dużą ilość białka, z czego większość stanowi .

Jak wiadomo stomatologom, nadtlenek wodoru może przenikać przez szkliwo oraz zębinę i już wcześniej wykazano, że ilość kolagenu zmniejszyła się, kiedy zastosowano paski wybielające.

- Chcieliśmy dokładniej poznać wpływ nadtlenku wodoru na kolagen. Sprawdziliśmy, jak działa ten związek na całe zęby - mówi dr Kelly Keenan, autor badań.

Jak się okazało, główne białko w zębinie jest przekształcane w mniejsze struktury po ekspozycji na nadtlenek wodoru. W dodatkowych eksperymentach także czysty kolagen poddano działaniu nadtlenku wodoru. - Nasze wyniki wykazały, że substancja stosowana występujących w paskach wybielających powoduje, że oryginalne białko kolagenowe ulega zniszczeniu - wyjaśnia dr Keenan.

Autorzy wskazują, że ich eksperymenty nie dotyczyły możliwości regeneracji kolagenu i innych białek zębów po , więc nie wiadomo, czy uszkodzenia są trwałe.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy