Strona głównaUrodaWszystko, co trzeba wiedzieć o przebarwieniach skóry

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przebarwieniach skóry

Lato to okres, w którym nasza skóra jest szczególnie narażona na pojawienie się przebarwień. Niestety nie wszystkie znikają wraz z opalenizną, nie zawsze też ich występowanie wiąże się z promieniowaniem UV. Jak uchronić się przed przebarwieniami i co zrobić, gdy już się pojawią?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o przebarwieniach skóry [Fot. pimonpim - Fotolia.com] to zmiany pigmentacyjne, które związane są z nadmierną i nierównomierną produkcją melaniny, czyli barwnika skóry i mogą występować w różnej postaci. Najczęściej są to piegi, które wiele z nas zresztą na swojej twarzy bardzo lubi. Nie zawsze jednak przebarwienia dodają nam uroku. Znacznie mniej estetycznie prezentuje się melasma, czyli wyraźnie ograniczony obszar skóry o ciemniejszym zabarwieniu, brązowe plamy soczewicowate czy przebarwienia pozapalne, będące następstwem zaawansowanego trądziku czy nieudanego zabiegu kosmetycznego.

Przyczyny powstawania przebarwień

Czynnikiem mającym duży udział w tworzeniu się zmian pigmentacyjnych jest promieniowanie UV.

– Organizm wystawiony na długotrwałe lub silne działanie słońca broni się, wytwarzając większe ilości melaniny, mające zmniejszyć dopływ szkodliwego czynnika w głąb skóry. Z czasem tak powstała opalenizna blednie, ale zdarza się, że na skórze pozostają ślady w postaci pojedynczych przebarwień – wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute. – Duże ryzyko wystąpienia przebarwień posłonecznych wiąże się ze stosowaniem w okresie zwiększonego promieniowania niektórych zabiegów kosmetycznych, np. peelingów chemicznych, leków fotouczulających czy pewnych ziół, m.in. dziurawca. Wystąpienie problemów z przebarwieniami może być też spowodowane zupełnie innymi, niewiązanymi ze słońcem czynnikami, jak czy wątroby, niektóre antybiotyki lub zmiany zapalne spowodowane trądzikiem. Bardzo istotne też są zmiany hormonalne np. w ciąży, czy okresie karmienia, a także po zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Problem nie tylko estetyczny


Ciemne plamki na skórze zwykle są problemem rozpatrywanym w kategoriach estetycznych, może się jednak zdarzyć, że zmiany pigmentacyjne są oznaką poważnych kłopotów zdrowotnych. Naszą czujność powinny wzbudzić zmiany szybko rosnące, mierzące powyżej 5 mm, o nieregularnym kształcie i zabarwieniu. Dlatego jeśli na ciele zauważymy podejrzane znamiona, należy skonsultować je z dermatologiem, który za pomocą specjalnego urządzenia określi ich rodzaj i podejmie decyzję o ewentualnym usunięciu. Warto przy tym pamiętać, że takie znamiona mogą być usuwane jedynie chirurgiczne. Traktowanie ich laserami czy innymi kosmetycznymi metodami może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak się uchronić przed przebarwieniami?

Aby zabezpieczyć skórę przed powstawaniem przebarwień, należy zawsze pamiętać o ochronie przed słońcem – najczęstszym czynnikiem aktywującym zmiany pigmentacyjne. Unikajmy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i dbajmy o to, by skóra zawsze była pokryta dobrej jakości kremem z odpowiednim do warunków , który powinien być aplikowany na skórę odpowiednio często, zwykle co 2 godziny w trakcie ekspozycji posłonecznej. Pamiętajmy również o tym, by stosować się do zaleceń pozabiegowych po wizycie w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Ryzyko wystąpienia przebarwień związanych z chorobą lub lekami warto przedyskutować z lekarzem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy