Strona głównaUrodaWodolecznictwo: dobra woda, zdrowe ciało, zdrowy duch

Wodolecznictwo: dobra woda, zdrowe ciało, zdrowy duch

W ostatnich latach prawdziwą karierę robią ośrodki SPA, w których można zrelaksować się i zadbać o urodę. Działanie wody nie tylko wzmacnia ciało, ale także przywraca równowagę umysłu.
Wodolecznictwo: dobra woda, zdrowe ciało, zdrowy duch [© Radoslaw Kostka - Fotolia.com] Skrót SPA pochodzi od łacińskiego określenia "sanus per aquam", czyli "zdrowie przez wodę". Filozofia SPA to sposób na przywrócenie harmonii ciała i ducha przy pomocy kąpieli, masaży oraz zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych wykorzystujących wodę.

Współczesna moda na leczenie u wód powróciła w XVIII wieku. Niezwykle modnym uzdrowiskiem był wówczas belgijski kurort położony u podnóża Ardenów - miasto o nazwie Spa.

Dlaczego warto korzystać ze SPA?
- Podczas odpoczynku w SPA wytwarzane są endorfiny, które zmniejszają uczucie bólu i pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego odprężenia i uczucie dobrego nastroju - mówi Joanna Wysogląd - Wolniak, dyrektorka poradni zdrowia psychicznego przy Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed. - Kondycja fizyczna i umysłowa są ze sobą ściśle powiązane. Przy chorobach psychicznych bardzo często występują problemy z narządem ruchu, choroby wewnętrzne czy choćby zwykłe osłabienie utrudniające terapię. Odpowiednio dobrane zabiegi z użyciem wody wpływają korzystnie na leczenie depresji, uzależnień, schizofrenii czy innych chorób psychicznych. Wśród zabiegów wspomagających leczenie do najważniejszych należą: hydroterapia, kąpiele wodne, masaże, natryski oraz wodne ćwiczenia.

Kąpiel działa na wiele zmysłów - poprzez ciepło na zmysł czucia, poprzez kolor na zmysł wzroku, na zmysł powonienia poprzez odpowiednio dobrany aromat, a nawet na zmysł słuchu, gdy w czasie kąpieli słuchamy szumu i plusku wody. W zależności od temperatury kąpiele pobudzają tętno, obniżają gorączkę, uspokajają układ nerwowy.
Kąpiele ciepłe (34 - 37º C) mają wpływ kojący, wspomagają ćwiczenia narządu ruchu w basenach rehabilitacyjnych. Kąpiele gorące są zalecane w przypadkach nerwobóli, przewlekłych zmian gośćcowych stawów.

Wyróżniamy także kąpiele z użyciem specjalnych wód czy urządzeń. Kąpiel borowinowa - przy użyciu wody mineralnej i borowiny - jest pomocna w leczeniu schorzeń stawów, kręgosłupa, chorób ginekologicznych. Solanki - z użyciem soli z mikroelementami - działają wzmacniająco, mają zastosowanie w leczeniu zwyrodnień stawów, nerwobóli, w reumatologii i dermatologii, poprawiają również krążenie.

Inną formą wykorzystania słonej wody jest talasoterapia - leczenie wodą morską (od greckiego thálassa - morze). Woda morska działa antybakteryjnie. Przy leczeniu chorób skóry i reumatyzmu stosuje się morskie błoto, które zawiera algi i wodorosty. Stanowi ona wspaniały dodatek do płynów i żeli do kąpieli wykorzystywanych w domowym SPA.

W wannach o większej pojemności wykonuje się ćwiczenia usprawniające, mające na celu wzmacnianie mięśni. W wodzie ciało wydaje się lekkie, a ćwiczenia wykonuje się nawet dziesięć razy łatwiej. Aktywną formą ruchu w wodzie jest aqua aerobik - ćwiczenia wykonywane w rytm muzyki. Jest to doskonały rodzaj sportu dla osób zestresowanych, odchudzających się, z chorobami stawów i kręgosłupa. Taka forma gimnastyki szczególnie oszczędza stawy, a w związku z ciśnieniem wody, na skutek stawianego przez nią oporu, jest połączeniem treningu z masażem.

Nawet zwykłe codzienne prysznice, pomagają odzyskać siły twórcze, łagodzą bóle, likwidują uczucie chronicznego zmęczenia, regulują sen, a także zwiększają odporność układu immunologicznego. Najbardziej intensywną formą bodźcowania poprzez natryski są tzw. „bicze szkockie". Szybkie zmiany temperatury wody naprzemiennie zimna - gorąca powodują, że jest to zabieg silnie pobudzający krążenie krwi. Zabieg pobudza serce, przyspiesza krążenie, regeneruje i hartuje osłabiony organizm.

Kolejną grupę wodnych zabiegów stanowią masaże podwodne - pacjent leży w specjalnej wannie pełnej wody, podczas gdy terapeuta wodzi przy powierzchni ciała dyszą wyrzucającą wodę pod dużym ciśnieniem. Poprawia to ukrwienie i przemieszczanie limfy, rozluźnia mięśnie. Przyjemną i znaną formą masażu jest jacuzzi - odprężający masaż podwodny.

Inny wariant masażu to półkąpiel wirowa - woda wprawiona w ruch wirowy masuje dolną część ciała. Zabieg ma zastosowanie przy zwyrodnieniu lędźwiowego odcinka kręgosłupa i chorobach kończyn dolnych.

- Swoich pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, depresją czy uzależnieniem często zalecam zabiegi SPA w naszej klinice - mówi Joanna Wysogląd-Wolniak. - Jeżeli rodzina chorego ma możliwość uczestniczenia w procesie leczenia, bardzo często rekomenduję wspólne zabiegi i ćwiczenia. Rodzina stanowi system naczyń połączonych, w którym wszyscy domownicy na siebie oddziałują. Wspólna terapia - w tym relaks i odpoczynek- ułatwia zrozumienie istoty choroby oraz sprzyja budowaniu więzi.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:37:20, 16-03-2009 alicjadorota

    potwierdzam zbawienne dzialanie lecznicze masazy wodnych.po pobycie w sanatorium i kapielach zapomnialam o bolu na 3 miesiace.alicja
  • 16:35:36, 16-03-2009 jakempa

    Ja też jestem przekonana co do masaży wodnych, w ub. roku w sierpniu byłam w Białym Dunajcu, gdzie skorzystalam z basenów termalnych i wszystkich możliwych urządzeń masujących, do tej pory nie bolą mnie stawy ani kolana.
  • 16:38:28, 16-03-2009 Anielka

    Kupiłam sobie matę masująco-ozonową do wanny i zabiegi robię sama w zaciszu domowym.Od tej pory biorę o wiele mniej leków przeciwbolówych.
  • 11:33:40, 17-03-2009 Jadzia_G

    Napisz proszę gdzie można taką mate kupić czy w sklepie zaopatrzenia medycznego ???
  • 14:14:42, 17-03-2009 Jadzia_G

    dzięki - już znalazłam tą mate w goglach. Miłegp dnia.
  • 15:46:06, 22-04-2010 BasiaW

    Sama posiadam podobną matę, ale sanatoria to coś pięknego. Ostatnimi czasy regularnie odwiedzam Polanice Z. i mogę tylko potwierdzić uzdrawiające walory wody. To mój "święty spokój". Po powrocie do domu mam zawsze więcej sił i ochoty od życia. Znalazłam nawet w swoim sklepie mineralkę z Polanicy(Staropolanka), która przypomina mi o tym miejscu.
  • 20:54:46, 19-05-2010 MSen

    Taka mata masujaca to naprawde bardzo fajna sprawa,znakomicie odpręża i masuje. Polecam każdemu,tym bardziej że taki zabieg możemy wykonywac samodzielnie w domu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy