Strona głównaUrodaWłosy również się starzeją - łysienie problemem seniorów

Włosy również się starzeją - łysienie problemem seniorów

Nie trzeba nikogo przekonywać, że fryzura ma niebagatelny wpływ na nasz wygląd, czasem wystarczy zmienić kolor, bądź długość włosów, a nasz wizerunek diametralnie się zmienia. Jednakże, włosy nie tylko stanowią ozdobę, są również wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Nie wszyscy tracimy włosy w dojrzałym wieku, ale oczywiście także i one podlegają procesom starzenia się.
Włosy również się starzeją - łysienie problemem seniorów [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Wraz z upływem czasu włosy siwieją i stają się cieńsze, mogą również nadmiernie wypadać. Szacuje się, że 50% Europejczyków w wieku 50 lat posiada 50% siwych włosów, a 2/3 mężczyzn w tym wieku łysieje.

Opisywane zmiany najczęściej mają podłoże hormonalne. U kobiet, dopóki poziom estrogenu jest wysoki, jakość włosów i ich gęstość jest zadowalająca. Choć zaznaczyć jednocześnie należy, że wiele innych czynników może mieć wpływ na włosy, osłabić je mogą – obok zmian hormonalnych – czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza i wody), nieprawidłowa dieta, przyjmowanie pewnych medykamentów, problemy zdrowotne, niepoprawna pielęgnacja.

Proces starzenia się włosów objawia się zmniejszeniem średnicy ich włókna. Żaden pięćdziesięciolatek nie ma włosów takiej jakości, jaka cechowała je gdy miał lat 20 czy 30. Prawdopodobieństwo łysienia jest stanowczo wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Łysienie androgeniczne dotyka 70% panów do siedemdziesiątego roku życia.

Za ironię można uznać fakt, iż hormony odpowiadające za słabnięcie i wypadania włosów z głowy są jednocześnie odpowiedzialne za wzrost włosów w miejscach, w których wcale nie chcielibyśmy ich mieć. U mężczyzn dotyczy to okolic brwi, uszu i nosa, u kobiet –rąk, nóg, a także miejsc nad ustami. Depilacja niechcianego owłosienia jest jednak znacznie łatwiejsza niż przywrócenie pięknego wyglądu włosom na głowie.

Włosy mogą być w kiepskiej kondycji z powodu upływu czasu, warto jednak pamiętać, że istnieją różne sposoby na poprawienie ich wyglądu. Przede wszystkim, trzeba zadbać o odpowiednie kosmetyki, na rynku dostępnych jest mnóstwo witaminizowanych preparatów, w zależności od aspektu, który chcemy poprawić, możemy wybrać środki zwiększające objętość, połysk, witalność. Pomocny jest również masaż głowy, delikatne ugniatanie poprawi ukrwienie skóry głowy. Ważna jest także odpowiednia dieta, aby włosy miały zdrowy wygląd, potrzebują białka i żelaza, znajdziemy je w czerwonym mięsie, ciemnozielonych warzywach, orzechach i jajkach.

Osłabione, matowe włosy mogą stanowić również sygnał problemów zdrowotnych. Łysienie może być spowodowane chorobami tarczycy, łuszczycą, grzybicą.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy