Strona głównaUrodaUwaga na słońce - jak bezpiecznie się opalać

Uwaga na słońce - jak bezpiecznie się opalać

Opalona skóra wygląda ładnie - ciemniejsze ciało wydaje się szczuplejsze i tuszuje przebarwienia. Brąz jest obecnie pożądanym symbolem piękna i zdrowia. Kąpiele słoneczne stwarzają jednak pewne ryzyko: narażanie skóry na zbyt długie działanie promieni słonecznych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i estetycznych. Jak bezpiecznie cieszyć się słońcem radzi Lesley Dobson z sagazone.
Uwaga na słońce - jak bezpiecznie się opalać [© teressa - Fotolia.com] Każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się ponad 75 tysięcy nowych przypadków raka skóry. Większość z nich - około 67 tysięcy - to mniej groźne rodzaje nieczerniakowych nowotworów skóry. Eksperci sądzą jednak, że dane te nie odzwierciedlają prawdziwego status quo - szacuje się, że ilość przypadków zachorowań wynosi około 100 tysięcy rocznie, po prostu nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarza.

Istnieją dwa główne typy raka skóry - nieczerniakowy nowotwór skóry (non-melanoma) oraz czerniak (melanoma). Nowotwory nieczerniakowe są w 95% są wyleczalne. Jednakże, zaniechanie terapii np. w przypadku raka płaskonabłonkowego, prowadzi do rozprzestrzenienia się choroby na inne części ciała. Poza tym, warto wiedzieć, iż niemal 80% tego rodzaju nowotworów diagnozuje się u osób po sześćdziesiątym roku życia.

Jeśli chodzi o czerniaka, rozpoznawany jest u 3,5 tys. Brytyjczyków i u 4,5 tys. Brytyjek rocznie. Chorobę cechuje wysoka śmietelność. "Dwie trzecie przypadków choroby zdarza się u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. A ekspozycja na światło słoneczne jest głównym czynnikiem ryzyka tej choroby", przestrzega Rebecca Russell z Cancer Research UK.

Jak minimalizować ryzyko zachorowania

Nie trzeba zachowywać się jak pustelnik w obawie przed chorobą, warto po prostu przestrzegać zasad rozsądnego korzystania z uroków kąpieli słonecznych. Ankieta przeprowadzona przez Cancer Research UK wykazała, że wciąż wiele osób sądzi, iż - aby się opalić - najpierw trzeba dobrze się „przypiec". Tymczasem owo przypiekanie uszkadza skórę, powoduje szybsze jej starzenie i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry.

Gdziekolwiek korzysta się z kąpieli słonecznych, warto pamiętać o przedsięwzięciu kilku środków ostrożności. Podczas przebywania na zewnątrz poleca się noszenie luźnych bawełnianych ubrań (zapobiegną niekontrolowanemu opalaniu), kapelusza, bądź czapki i okularów słonecznych. Nie należy też zapominać o kremie do opalania. Warto zaopatrzyć się w kremy chroniące jednocześnie przed UV-B i UV-A. Dobrze, gdy środki te zawierają witaminy E, C, A , selen, cynk, itp. substancje, które przeciwdziałają powstającym w czasie opalania się wolnym rodnikom i regenerują skórę.

Trzeba też pamiętać, że jest się bardziej narażonym na działanie promieni słonecznych, jeśli skóra jest jasna, zawiera piegi i pieprzyki, a także w przypadku posiadania jasnych lub rudych włosów oraz jeżeli wcześniej doświadczyło się poparzenia słonecznego i gdy w danej rodzinie były przypadki zachorowań na raka skóry.

Oto rady Cancer Research UK:

- między godziną 11 a 15 spędzaj czas w cieniu;
- upewnij się, że skóra dobrze znosi działanie promieni słonecznych;
- jeśli pozostajesz na słońcu przez większą część dnia, pamiętaj o noszeniu bawełnianej koszulki;
- noś okulary przeciwsłoneczne;
- używaj kremów do opalania z faktorem SPF co najmniej o wartości 15;
- nie używaj kremu z ubiegłego roku. Słońce i upływ czasu mogły sprawić, że stracił on swoje właściwości ochraniające.

Niebezpieczne symptomy

Wykrycie choroby skóry u osób starszych jest utrudnione, ponieważ ciało wraz z wiekiem zmienia się i na skórze nierzadko pojawiają się przebarwienia. Warto więc dokładnie się sobie przyglądać oraz reagować na niepokojące modyfikacje znamion lub pojawienie się nowych.

Nieczerniakowe nowotwory skóry
Rak podstawnokomórkowy jest najczęściej występującycm nieczerniakowym nowotworem skóry. Początkowo może objawiać się w postaci gładkich, szarych grudek o woskowej strukturze w dotyku. Mogą krwawić lub być pokryte powłoką i nigdy do końca się nie goić. Zwykle rosną wolno i pojawiają się na wystawianych na słońce partiach skóry.

Rak kolczystokomórkowy skóry objawia się wykwitami guzowatymi, czasem wrzodziejącymi. Grudki są chropowate, bolesne, mogą krwawić, również nie goją się. Ten rodzaj nowotworu może rozprzestrzenić się po całym ciele, jeśli nie jest odpowiednio leczony.

Symptomy:

- powstawanie nowych narośli, które się nie goją;
- palmy, pieprzyki, owrzodzenie, które swędzą lub bolą
- pieprzyki i narośle, które krwawią;

Czerniak złośliwy

Jeden przypadek raka skóry na sto to czerniak złośliwy. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Rozprzestrzenia się po ciele w szybkim tempie, tylko wczesna diagnoza daje znacznie większe szanse na wyleczenie.

Symptomy:

- zmiany rozmiaru, grubości, kształtu pieprzyka, szczególnie jego coraz bardziej nieregularny kontur;
- zmiany koloru znamion;
- pieprzyk, który swędzi, krwawi i boli;
- nowe pieprzyki pojawiające się wokół już istniejących;

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy