Strona głównaUrodaUrodowo-zdrowotna moc śliwek

Urodowo-zdrowotna moc śliwek

Mają intensywną barwę, są aromatyczne i bardzo zdrowe. Robimy z nich powidła, kompoty i dodajemy je do ciast. W Polsce najbardziej popularne odmiany to: węgierki, renklody, stanley, opale i mirabelki. Nadchodzi sezon na śliwki.
Śliwki kojarzą się z końcem lata i charakterystycznym aromatem. W sezonie cieszą się dużą popularnością w polskiej kuchni (są dodawane do ciast, knedli, dań mięsnych, etc.). I słusznie. Nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale i różnorodne składniki prozdrowotne.

Historia śliwki

Owoce znane były już starożytnym Egipcjanom, stanowiły zarówno przysmak rodzimej kuchni, jak i element „wyposażenia" grobów zamożnych zmarłych - umieszczano je w miejscach pochówków bogaczy, by w zaświatach mieli dostęp do godnego posiłku. W Europie śliwki najprawdopodobniej były znane już w XX wieku p. n. e. (dowodzą tego badania paleologiczne). Źródła historyczne potwierdzają, że już za czasów cesarstwa Rzymskiego owoce uprawiano w sadach.

Właściwości prozdrowotne

© malwa - Fotolia.comŚliwki o ciemnofioletowej barwie są bogate w składniki odżywcze. Zawierają m. in. witaminy A, C, E, B6, K, PP, polifenole, błonnik, magnez, potas, żelazo, fosfor, bar. Wykazują silne działanie przeciwutleniające (dzięki obfitości antyutleniaczy: tanin, flawonoidów, naringeniny, hesperydyny, kwasu ferulowego), a amerykańskie badania dowiodły, że wyciąg ze śliwek niszczy komórki nowotworowe nie naruszając jednocześnie zdrowych komórek.

Owoce rekomendowane są osobom cierpiącym na zaparcia. Pektyny, tj. formy błonnika, usprawniają pracę jelit prowadząc do ich oczyszczania z resztek pokarmu oraz innych pozostałości metabolizmu. Testy wykazały, że opisywane właściwości śliwek zmniejszają ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Poza tym dołączenie owoców do swojego menu powstrzymuje wchłanianie cholesterolu zapobiegając miażdżycy i reguluje ciśnienie krwi. Co więcej śliwki mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego dzięki zawartości magnezu i witaminy B6.

Śliwki są szczególnie polecane chorym na kamicę nerkową i reumatyzm. Należy jednak pamiętać, że jedzone w nadmiarze powodują biegunkę.

Urodowe SOS

Suszone śliwki pomagają w odchudzaniu. Poprawiają trawienie, przyspiesza metabolizm, powstrzymuje wchłanianie cukrów i cholesterolu. To wszystko czyni z opisywanych owoców ważny element diety wspomagającej utratę na wadze.

Śliwki zawierają znaczne ilości witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, a witamina K odpowiadająca za krzepnięcie krwi pomaga zapobiec uwidacznianiu się naczyń krwionośnych na skórze. Duża ilość przeciwutleniaczy w śliwkach hamuje proces starzenia się, a więc powstrzymuje m. in. powstawanie zmarszczek.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy