23-10-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy wiąże się z mniejszą liczbą zmarszczek i mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie, mówią uczeni z Yale School of Medicine.
Takie odmładzające skórę efekty zaobserwowano u kobiet, które konsekwentnie stosowały terapię hormonalną i przechodziły menopauzę co najmniej pięć lat, wyjaśnia prof. Hugh S. Taylor, współautor badań.
Nie sądzimy, że terapia hormonalna sprawi, że zmarszczki znikną, gdy już się pojawią, ale wyniki badań pokazują, że takie leczenie może im zapobiegać. Terapia hormonalna pomaga łagodzić zmarszczki i zachować elastyczność skóry - wskazuje prof. Taylor.
Eksperci porównali stan skóry jedenastu kobiet, które nie stosowały , ze skórą dziewięciu pań długoterminowo poddających się takiemu leczeniu. Co istotne wiek, rasa, ekspozycja na światło słoneczne, używanie filtrów przeciwsłonecznych, i typ skóry, były podobne u wszystkich uczestniczek. Uczeni wizualnie ocenili nasilenie w jedenastu miejscach na twarzy. Chirurg plastyczny, nie wiedząc, które kobiety stosowały terapię hormonalną, oceniał liczbę i nasilenie zmarszczek za pomocą skali Lemperle. Zespół zmierzył też elastyczność skóry za pomocą specjalnego urządzenia.
Jak się okazało, panie poddane leczeniu hormonalnemu miały o wiele bardziej elastyczną skórę zarówno na policzku, jak i na czole. Co więcej, miały mniej zmarszczek i były u nich mniej widoczne niż u seniorek, które nie stosowały tej terapii.
Jak sądzi prof. Tylor, można zakładać, że to, co dzieje się w skórze, może odzwierciedlać funkcjonowanie innych narządów, takich jak serce i kości, które także mogą odnosić korzyści z terapii estrogenowej. Podkreśla jednak, że potrzebne są dlasze testy, by to sprawdzić.
Na podstawie:
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »