Strona głównaUrodaSucha skóra? Oto możliwe przyczyny

Sucha skóra? Oto możliwe przyczyny

Gorące i zimne temperatury oraz zapalenie skóry sprawiają, że skóra staje się sucha i szorstka - to najczęstsze przyczyny takiego jej wyglądu. Poza tym odpowiadać za to może łuszczyca, niedoczynność tarczycy i niewydolność nerek...
Sucha skóra? Oto możliwe przyczyny [© Shestakoff - Fotolia.com] Ci, którzy cierpią z powodu suchej skóry, często wymieniają stosowany krem w poszukiwaniu najskuteczniejszego preparatu, ale najpierw trzeba zrozumieć, co powoduje wysuszenie, by móc efektywnie zainterweniować. Skóra jest pierwszą „linią obrony" organizmu - uniemożliwia dostawanie się obcych substancji i reguluje przepływ wody. Funkcja ta jest możliwa dzięki obecności komórek najbardziej powierzchownej warstwy naskórka, keratynocytów, spójnych poprzez połączenia międzykomórkowe i materiału lipidowego zwanego ceramidami. Całość uzupełnia powłoka lipidowa (sebum), która jest wodoodporna. Kiedy ilość lipidów jest ograniczona i / lub keratynocyty słabiej ze sobą połączone, poprzez szczeliny mogą przeniknąć substancje drażniące, co sprzyja utracie wody. Rezultatem jest suchość skóry i jej szorstkość w dotyku. Skóra, oprócz swędzenia, staje bardziej narażona na alergię i infekcji.

Przyczyny wysuszania skóry


Zjawisko wysuszenia skóry jest coraz powszechniejsze z dwóch głównych powodów: wzrostu średniego wieku i rozwoju atopowego zapalenia skóry. Pierwszemu towarzyszy stopniowe zmniejszenie produkcji sebum. To drugie charakteryzuje się zmianami funkcji ochronnej naskórka, w wyniku czego skóra staje się bardziej przepuszczalna, co skutkuje utratą wody i wysuszaniem oraz większym narażeniem na wnikanie potencjalnie szkodliwych substancji z zewnątrz.

Jednakże warstwa ochronna skóry może być również uszkodzona przez złe nawyki i warunki klimatyczne. Na przykład, skóra wysusza się, gdy bierze się zbyt długi i zbyt gorący prysznic. Podobnie skóra reaguje, gdy używa się silnych detergentów lub zbyt często peelinguje, co można uszkodzić powierzchnię płaszcza hydrolipidowego. Jeśli chodzi o klimat, to zwykle (sprzyjają temu bowiem zimna temperatura, niska wilgotność i zanieczyszczenie środowiska) oraz letni (w wyniku intensywnej ekspozycji na słońce). Zdarza się też, że skóra wykazuje tendencję do wysychania z powodu patologii, takich jak , , , . Dolegliwość może być też skutkiem przy dłuższym zażywaniu.

Jak reagować

Warto pić dużo płynów, zwłaszcza gdy powietrze jest bardzo suche. W zimie należy zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu np. poprzez stosowanie nawilżacza. Nie należy brać zbyt długich pryszniców, uniknąć gorącej wody i kontaktu z silnymi środkami czyszczącymi. Poleca się umieścić krem nawilżający bez środków konserwujących, barwników i substancji zapachowych. Rekomendowane są kosmetyki z produktami zmiękczających skórę, takimi jak masło shea, i wazelina.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 19:42:00, 15-01-2015 ~gość: 37.190.150.xxx

    do walki przeciw przesuszeniu skóry polecam mleczko pod prysznic care pro z olejem z pestek dyni. dobrze nawilża, zachowuje się jak balsam. i można kupić w super opakowaniu z dozownikiem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć