Strona głównaUrodaStres wywołuje siwienie, ale jest to proces odwracalny...

Stres wywołuje siwienie, ale jest to proces odwracalny...

Legenda głosi, że włosy Marii Antoniny stały się siwe przez jedną noc przed jej ścięciem w 1791 roku. Jakkolwiek legenda jest nieprawdziwa - włosy, które już wyrosły z mieszka włosowego, nie zmieniają koloru - nowe badanie pokazuje związek pomiędzy stresem psychologicznym i siwieniem włosów u ludzi.
Stres wywołuje siwienie, ale jest to proces odwracalny... [fot. Jo_Johnston from Pixabay]
Choć może wydawać się intuicyjne, że stres może przyspieszyć , zaskakujące było odkrycie, że kolor włosów można przywrócić po wyeliminowaniu .

- Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają „starym" siwym włosom na powrót do „młodego" pigmentu, może dostarczyć nowych wskazówek na temat ogólnego mechanizmu człowieka i tego, w jaki sposób wpływa na niego stres - mówi dr Martin Picard z Columbia University.

- Nasze dane uzupełniają dowody na to, że starzenie się człowieka nie jest liniowym, stałym procesem biologicznym, ale może, przynajmniej częściowo, zostać zatrzymane lub nawet tymczasowo odwrócone - mówi dr Picard.

- Jak słoje w pniu drzewa zawierają informacje o ostatnich dziesięcioleciach życia rośliny, tak włosy zawierają informacje o naszej biologicznej historii. Kiedy włosy znajdują się jeszcze pod skórą jako mieszki włosowe, podlegają wpływowi hormonów stresu i innych mechanizmów zachodzących w naszym umyśle i ciele. Gdy włosy wyrosną ze skóry głowy, twardnieją i powstałe zmiany uzyskują stabilną formę - wyjaśnia Picard.

W ramach badań kilkanaście osób prowadziło dzienniki poziomu odczuwanego stresu. Badacze odnotowali zaś, że niektóre siwe włosy uczestników naturalnie odzyskiwały swój pierwotny kolor. Kiedy zestawiono zmiany koloru włosów z dziennikami stanów emocjonalnych, odkryto uderzające powiązania między stresem i siwieniem, a w niektórych przypadkach odwrócenie tego procesu wraz z ustąpieniem stresujących sytuacji.
Przykładowo, kiedy jedna osoba wyjechała na wakacje, pięć włosów na jej głowie powróciło w tym czasie do pierwotnego ciemnego koloru - mówi Picard.
Odnotowano modyfikacje w 300 białkach podczas zmiany koloru włosów i na podstawie tego naukowcy opracowali model matematyczny, który sugeruje, że wywołane stresem zmiany w mitochondriach mogą wskazywać, w jaki sposób stres wpływa kolor włosów.
Często słyszymy, że mitochondria są centrami energetycznymi komórki, ale to nie jedyna rola, jaką odgrywają. Mitochondria to w istocie „małe anteny" wewnątrz komórki, które reagują na wiele różnych sygnałów, w tym stres psychologiczny - wskazuje Picard.
To wszystko nie oznacza jednak, że wystarczy się nie stresować, by zachować pierwotny kolor włosów. - Na podstawie naszego modelu matematycznego sądzimy, że trzeba osiągnąć pewien próg zmian, by włosy stały się siwe. W średnim wieku, kiedy „czupryna" zbliża się do tego progu ze względu na i inne czynniki, stres może być czymś decydującym i powodować siwiznę - mówi Picard. - Nie sądzimy zatem, aby osłabienie stresu u 70-latka, który był siwy od lat, przyciemniło jego włosy - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy