Strona głównaUrodaStres oksydacyjny a kondycja skóry

Stres oksydacyjny a kondycja skóry

Stres oksydacyjny to zaburzenia równowagi organizmu mogące wywoływać rozmaite konsekwencje: od pogorszenia wyglądu skóry, aż po rozwój wielu chorób (w tym nowotworów). Sprawdź, czym jest oksydacyjny stres, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób możemy się przed nim uchronić.
Stres oksydacyjny a kondycja skóry [©  Vesna Cvorovic - Fotolia.com] (inaczej: stres tlenowy lub obciążenie tlenowe) to zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Zarówno jedne, jak i drugie naturalnie występują w naszym ciele i są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Dopóki zachodzi między nimi równowaga, system funkcjonuje prawidłowo. Gdy zaś dochodzi do wzrostu produkcji lub spadku aktywności , dochodzi do stresu antyoksydacyjnego.

Stres oksydacyjny – przyczyny

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, że w naszym organizmie wystąpi stres oksydacyjny. Przyczyny zazwyczaj są zewnętrzne:
  • stres i życie w ciągłym napięciu,
  • regularny, bardzo intensywny wysiłek fizyczny,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • zbyt intensywne opalanie się, czyli nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
  • ,
  • kontakt z tlenkami azotu oraz z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią (poprzez spożywaną żywność lub spaliny samochodowe),
  • zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydowych i antykoagulantów,
  • niewłaściwa dieta, m.in. spożywanie wysoko przetworzonych produktów, spleśniałych warzyw i owoców (odkrajanie zepsutej części i zjadanie reszty), produktów wędzonych, smażonych i przypalonych oraz alkoholu.
Oczywiście, do stresu oksydacyjnego mogą przyczynić się również czynniki wewnętrzne, głównie wiek, który osłabia mechanizmy obronne organizmu.

Stres oksydacyjny – objawy

Nasza skóra jest miejscem, na którym najszybciej możemy zaobserwować stres oksydacyjny. Objawy początkowe obejmują utratę witalności i energii. Sygnałami alarmowymi, których nie należy ignorować, są również pojawienie się drobnych zmarszczek, nadmierna suchość, przebarwienia i niejednolity kolor cery. Warto zaznaczyć, że proces starzenia się rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 30-tym roku życia. Aby przywrócić skórze dawny blask, niezbędna jest szybka reakcja.

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?

Oksydacyjny stres jest wynikiem wzrostu ilości wolnych rodników i iwach przewaga nad przeciwutleniaczami. Te pierwsze musimy więc uzupełniać za pomocą prawidłowej diety, dostarczania organizmowi dużej ilości wody oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, która reguluje pracę układu krwionośnego oraz dostarcza komórkom tlen stymulujący procesy regeneracyjne. Niestety, nie mamy wpływu na najważniejsze czynniki odpowiadające za kondycję skóry, takie jak kod genetyczny i uwarunkowania biologiczne. Możemy jednak wspomagać je za pomocą odpowiednio dobranych dermokosmetyków, zawierających witaminę C i E, kolagen oraz koenzym Q10.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy