Strona głównaUrodaStarzenie się twarzy - to coś więcej niż zmarszczki

Starzenie się twarzy - to coś więcej niż zmarszczki

Przemysł kosmetyczny jest skoncentrowany na redukcji zmarszczek jako głównych oznak starzenia się, jednak nowe badania sugerują, że przywrócenie młodzieńczego wyglądu wymaga czegoś więcej niż wygładzenia skóry. Badanie przeprowadzone przez medyków z University of Rochester Medical Center wskazuje na zachodzące wraz z wiekiem istotne w kościach twarzy, szczególnie kości szczęki. To ten proces ma duży wpływ na postarzały wygląd.
Starzenie się twarzy - to coś więcej niż zmarszczki [fot. engin akyurt from Pixabay]
Według uczonych w przyszłości głębokie twarzy może obejmować dwie procedury - pierwsza z nich dotyczy przywracania struktury kości twarzy, druga napinania skóry.

Analizując 120 skanów tomografii komputerowej twarzy chirurdzy plastyczni zmierzyli zmiany, które pojawiły się w kościach twarzy. Badacze wykorzystali program komputerowy do pomiaru długości, szerokości i kąta żuchwy dla każdego skanu i porównano wyniki w różnych grupach wiekowych. Takie analizy pozwoliły na dokładniejszą trójwymiarową rekonstrukcję i większą dokładność pomiarów w porównaniu do wcześniejszych pomiarów wykonanych na podstawie badań RTG.

Ustalono, że kąt szczęki wyraźnie rośnie z wiekiem, co powoduje zmniejszenie wyrazistości konturów twarzy dolnej granicy twarzy. Długość szczęk znacznie skraca się u osób w średnim wieku w porównaniu do ludzi w młodym wieku. Co więcej, zauważalne jest też skrócenie wysokości szczęki u starszych względem młodszych.
Szczęka jest podstawą dolnej części twarzy, a jej zmiany wpływają na wygląd twarzy. Pomiary wskazują na znaczny spadek objętości szczęki w miarę starzenia się, a tym samym mniejsze podparcie dla tkanek miękkich dolnej części twarzy i - wyjaśnia Howard N. Langstein, chirurg plastyczny z University of Rochester Medical Center.
Taka utrata objętości kości może przyczynić się do zwiotczenia skóry twarzy, zmniejszenia wyrazistości podbródka i zmian linii szczęki. Gdy objętość szczęki zmniejsza się, tkanka miękka dolnej części twarzy ma mniejsze podparcie, co skutkuje mniej owalnym wyglądem i , a także wpływa na starzenie się szyi.
Lekarzy od dawna uczono, że starzenie się twarzy jest spowodowane zmianami w tkankach miękkich i utratą elastyczności. Chociaż od zawsze wiedzieliśmy, że kości zmieniają się wraz z czasem, do tej pory nie doceniono stopnia, w jakim wywołuja postarzony wygląd - mówi dr Langstein.
Wyniki badań są dostępne w Journal of Plastic and Reconstructive Surgery.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy