Strona głównaUrodaStarzenie się - na ile "winne" są geny?

Starzenie się - na ile "winne" są geny?

Od początków naszej historii poszukujemy eliksiru młodości, bo ludzkość od zawsze marzy o nieśmiertelności. Co prawda, eliksiru ciągle brak, ale udało nam się wiele dowiedzieć na temat starości i nieco ją odsunąć w czasie. Do pewnego stopnia odpowiada za nią niezależny od naszej woli mechanizm biologiczny, ale też w niemałej mierze możemy ten mechanizm regulować dzięki stylowi życia.
Starzenie się - na ile "winne" są geny? Wraz ze w naszych tkankach nastepują charakterystyczne dla upływu czasu zmiany. Naczynia krwionośne zwężają się i twardnieją, starsze komórki w mózgu przestają być skutecznie zastępowane przez nowe, kości stają się bardziej kruche, włosy , a szpik kostny traci zdolność zastępowania czerwonych i białych krwinek. u mężczyzn i zmniejsza poziomu estrogenu u kobiet. Wszystko to sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby.

Eksperci nazywają starzenie się homeostenozą, czyli zawężoną homeostazą, inaczej - wynikającym z upływu czasu osłabieniem funkcji narządów, które powoduje problemy z utrzymaniem homeostazy, a więc równowagi, w wyniku różnych szkodliwych czynników. Zjawisko to ma wyjaśniać, dlaczego starsi łatwiej zapadają na różne choroby niż młodsi. W przypadku starzenia się tkanek i przewlekłej choroby brakuje sił rezerwowych, by przetrwać stres, nasze zdolności obronne stają się stenotyczne, w efekcie osoby sędziwe mają wyższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu danej choroby.

Szacuje się, że prawdopodobieństwo w 25 procentach zależy od genów, w 25 procentach od wypadków i chorób, których nie daje sie uniknąć, w 50 procentach zaś od stylu życia, który zależy od naszych codziennych wyborów.

Jednymi z najważniejszych czynników stylu życia, które pomagają osiągnąć długowieczność, jest stosowanie zdrowej diety, unikanie nadmiaru alkoholu i niepalenie papierosów, a także kontrola poziomu ciśnienia, cholesterolu oraz glukozy we krwi. Poza tym znaczenie mają w tym zakresie zanieczyszczenie środowiska i dostęp do służby zdrowia. Wspomniana powyżej dieta ma tez istotny wpływ na wagę - wiele testów wykazało, że nadmiar kilogramów sprzyja rozmaitym problemom zdrowotnym, co wraz z procesem starzenia się może się nasilać. Co więcej, badania wskazują, że w znacznej mierze jesteśmy w stanie zachować siłę, mobilność i uniknąć upadków, o ile będziemy regularnie ćwiczyć. Niektóre niekorzystne zmiany w organizmie towarzyszące starzeniu się wynikają po prostu z braku .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy