Strona głównaUrodaSłońce pomaga w odchudzaniu

Słońce pomaga w odchudzaniu

Słoneczne ostatnie dni wakacji mogą nie tylko poprawić humor i zwiększyć poziom witaminy D w organizmie. Okazuje się że światło Słońca ma pewien wpływ na wagę.
Słońce pomaga w odchudzaniu [fot. Pexels z Pixabay]
Więcej śwatła na co dzień i ciepła pogoda nie tylko poprawiają , ale też mogą oddziaływać na poziom naszej , mówią uczeni.

Jak sądzą naukowcy, światło słoneczne ma zdolność do kontrolowania aktywności brązowej tkanki tłuszczowej (brown adipose tissue, BAT), czyli „dobrego" , który zamiast gromadzić energię, spala ją, aby zapewnić ciepło ciału.

W badaniu przeanalizowano dane ponad 3,5 tys. pacjentów, sprawdzając związek między obecnością BAT w ciele oraz miesięcznymi zmianami światła słonecznego i temperaturą otoczenia. Badacze wykazali, że brązowy tłuszcz częściej występował u kobiet i - co szczególnie ciekawe - jego aktywność była bardziej związana ze światłem dziennym niż temperaturą otoczenia.

W ramach innych testów sprawdzono możliwe oddziaływanie światła słonecznego na podskórną białą tkankę tłuszczową (subcutaneous white adipose tissue, scWAT), która jest głównym „magazynem" tłuszczu u ludzi i czynnikiem regulującym całego ciała. Odkryto, że komórki scWAT mają tendencję do kurczenia się pod wpływem niebieskiego światła słonecznego. W efekcie, w przypadku ludzi żyjących w klimacie północnym, w porach mniejszego nasłonecznienia może następować zwiększone magazynowanie tłuszczu i przyczyniać się do przyrostu masy ciała, który nierzadko obserwujemy w okresie jesienno-zimowym.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy