Strona głównaUrodaSkóra dojrzała

Skóra dojrzała

Wygląd skóry jest probierzem, według którego ocenia się czyjś wiek. Z czasem cera pogarsza się, skóra traci jędrność i elastyczność, następuje jej zwiotczenie, pojawiają się i z upływem lat pogłębiają zmarszczki. Proces starzenia jest nieunikniony, ale przy obecnym rozwoju medycyny i wiedzy z zakresu kosmetologii może być opóźniany, kontrolowany i regulowany. Odpowiednie pielęgnowanie skóry dojrzałej może przynieść świetne efekty – piękny i młody wygląd.
Skóra dojrzała [© carla720 - Fotolia.com] Choć klasyczny podział cery dokonywany jest ze względu na typ, nie wiek, to jednak można wymienić charakterystyczne cechy skóry dojrzałej, co pozwala ją zakwalifikować jako osobny rodzaj.

Cechy skóry dojrzałej

Upływ czasu sprawia, że zmiany następują we wszystkich trzech warstwach skóry: naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej.

Na powierzchni naskórka znajduje się ochronna warstwa: płaszcz lipidowy. Jest on ważny dla zachowania właściwego nawodnienia warstwy rogowej naskórka, nadającymi jej odpowiednią elastyczność. Naskórek zapobiega uszkodzeniom i utracie wilgoci, chroni przed promieniami słonecznymi, brudem i bakteriami oraz pomaga regulować temperaturę ciała. Proces starzenia się jednak powoduje odwodnienie z powodu zmian biochemicznych w warstwie rogowej i zmniejszonej zdolności hamowania utraty wody.

W skórze właściwej znajdują się włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu w trakcie starzenia się skóry powoduje powstawanie zmarszczek,. Ponadto, skóra staje się cieńsza, mniej odporna.

Wraz z upływem czasu zanikowi ulega tkanka podskórna, przyczynia się to do pogłębienia zmarszczek i utraty wiotkości skóry.

Już około 30-go roku życia można zauważyć drobne zmarszczki w okolicach oczu i ust, a także opadanie górnych powiek. Dziesięć lat później zmarszczki są już bardziej zauważalne, pojawiają się też na czole i między brwiami, uwidaczniają się kurze łapki i bruzdy nad górną wargą. W wieku około pięćdziesięciu lat wyraźne stają się zmarszczki wokół ust i na szyi, w okresie menopauzalnym skóra staje się sucha, atroficzna, wiotka. Upływ czasu pogłębia te zmiany.

Osoby ze skórą dojrzałą mają najczęściej cerę suchą lub mieszaną.

Jak dbać o skórę dojrzałą

Przede wszystkim można opóźnić proces starzenia się. Wśród czynników przyspieszających ten bieg rzeczy znajdują się:
  • niekontrolowana mimika twarzy
  • odwodnienie
  • czynniki środowiskowe
  • niewłaściwa dieta
  • palenie papierosów
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry
  • częste opalenie się
  • częste korzystanie z solarium
Warto więc zadbać o siebie, zdrowy styl życia – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie szkodliwych używek i stresu, rzucenie palenia: oto główne elementy wpływające na młody wygląd.

Do pielęgnacji skóry dojrzałej poleca się kosmetyki intensywnie nawilżające, zawierające ceramidy, witaminy A, C, E oraz związki tłuszczowe, które umożliwiają odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Masło Shea jest bogate w pożyteczne kwasy tłuszczowe, które odnawiają komórki i wygładzają naskórek. Doskonale także nawilża oraz odżywia skórę. Chroni ją zarówno przed działaniem promieni słonecznych jak i przedwczesnym starzeniem się. Rekomendowane są też kosmetyki z kofeiną - ma ona działanie wyszczuplające, poprawia krążenie zwiększając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Przywraca ładny i zdrowy koloryt skóry. Do codziennych kąpieli warto używać emulsji nie zawierających mydła. Trzeba również uważać na wszelkie czynniki podrażniające - sole do kąpieli, perfumy, ubrania z materiałów syntetycznych, wodę chlorowaną.

Duży wpływ na wygląd skóry mają hormony. U kobiet, które w okresie menopauzalnym poddają się hormonalnej terapii zastępczej, odnotowuje się poprawę stanu skóry. Pomocne okazują się też fitohormony – wykazują właściwości antyutleniające, przyczyniają się do utrzymania prawidłowego nawilżenia.

Wśród tworów natury, które pomogą w regeneracji skory dojrzalej znajdują się: skrzyp, aloes, algi morskie, miłorząb, wiesiołek, morszczyn, pokrzywa, lucerna.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:25:29, 20-06-2013 ~gość: 95.175.15.xxx

    Specyfiką skóry dojrzałej jest przyśpieszony proces starzenie się skóry, czego efektem jest pojawienie się wielu oznak. Skóra dojrzała wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni zwalczanie wszystkich oznak starzenia się skóry jednocześnie. Jedynie marka Ekia proponuje produkty do kompletnej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej o jednoczesnym działaniu na wszystkie oznaki starzenia się skóry. Ekia uważa, że to " historia" skóry wpływa na bieżącą kondycję i potrzeby skóry a nie wiek +40 + 50 + 60 !!!!!! Ekia udowodnia istnienie nie jednego, ale trzech typów skóry dojrzałej, każdy z swoją "historią" i potrzebami. O i to ma sens! Warto się zainteresować!!!
    ... zobacz więcej
  • 16:24:39, 24-07-2013 Katarzyna i Jerzy

    Oprócz tlenu najliczniejszym pierwiastkiem na ziemi jest krzem. Jego obecność w organizmie jest niezwykle istotna, jest budulcem i elementem uelastyczniającym tkanki łączne. Lśniące włosy, silne paznokcie, starzenie się skóry jest zależne od działania krzemu.
    - uelstyczniające właściwości krzemu, zapobiegają utwardzającym właściwościom wapnia, musi tu być swoista równowaga,
    - krzem ma ważną rolę w biosyntezie kolagenu i elastyny, co wpływa na regenerację skóry i naskórka, a więc i na zmarszczki,

    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy