Strona głównaUrodaRozstępy

Rozstępy

Rozstępy stanowią powszechny problem wśród kobiet. Jakkolwiek nie powodują żadnego poważnego problemu medycznego, przysparzają kłopotów natury estetycznej i są przyczyną kompleksów. Trudno się przed nimi obronić, bo powstają przy okazji różnych wyzwań dla organizmu (np. ciąża, uprawianie sportu, problemy hormonalne). Istnieją jednak sposoby, by zminimalizować ich widoczność.
Rozstępy [© Cyril Comtat - Fotolia.com] Co to są rozstępy

Rozstępy to wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry. Stanowią liniowe blizny, którym towarzyszy zanik naskórka. Przebiegają prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. Początkowo mają różową, bądź fioletową barwę, po jakimś czasie jaśnieją przyjmując bielszy kolor. Zazwyczaj powstają na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu i piersiach.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają na skórze, która jest poddawana ciągłemu i stopniowemu rozciąganiu tj. gdy ma miejsce zwiększony nacisk na tkankę łączną ze względu na intensywne powiększenie różnych części ciała. Rozstępy często występują na brzuchu i piersiach kobiet w ciąży, na ramionach kulturystów, u młodzieży w trakcie dojrzewania oraz u osób z nadwagą.

Takie intensywne rozszerzanie skóry prowadzi do nadmiernej degranulacji komórek tucznych, a następnie uszkodzeń kolagenu oraz elastyny. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów lub zespół Cushinga (zwiększenie aktywności kory nadnerczy, zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu lub innych steroidów nadnerczowych w surowicy krwi) prowadzi do powstawania rozstępów. Także czynniki genetyczne mogą odgrywać pewną rolę w rozwoju rozstępów, choć ich rola tu nie jest w pełni opisana przez ekspertów.

Kto musi walczyć z rozstępami

Rozstępy częściej pojawiają się na skórze kobiet niż mężczyzn. Z danych zebranych w USA wynika, że problem dotyczy około 90% kobiet w ciąży, 70% dojrzewających dziewcząt i 40% dojrzewających chłopców, a także wielu sportowców i osób otyłych oraz pacjentów z nadmierną aktywnością kory nadnerczy.

Problem estetyczny

Rozstępy stanowią przede wszystkim kłopot natury wizerunkowej. Osoby, na których skórze widnieją rozstępy, często mają z tego powodu kompleksy i unikają miejsc, w których trzeba odsłonić ciało - saun, basenów, plaży, etc. Niedoskonałości likwiduje się przy pomocy odpowiednich preparatów, zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej.
Zdarza się, że rozstępom towarzyszą pęknięcia i owrzodzenia w przypadku bardzo intensywnego naciągnięcia skóry. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak walczyć z rozstępami

Najłatwiej jest się ich pozbyć, gdy są we wczesnej fazie rozwoju, tzn. gdy mają różowawy, bądź fioletowy kolor, Wówczas warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które rozjaśniają niedoskonałości i aktywizują rozwój kolagenu oraz elastyny. W celu uzyskania najlepszych rezultatów konieczne jest regularne wmasowywanie preparatów i stosowanie się do rekomendacji zawartych na opakowaniu.

W przypadku, gdy rozstępy zdążyły zmienić barwę na białawą, trudno się ich pozbyć. W takim przypadku kosmetyki mogą jedynie wspomagać inne działania, samo ich stosowanie bowiem nie przyniesie rezultatów. Współczesna kosmetologia i dermatologia estetyczna oferują jednak szeroką gamę zabiegów, które pozwolą na znaczne zniwelowanie widoczności rozstępów.

Wśród najpopularniejszych zabiegów stosowanych w celu zmniejszenia widoczności rozstępów są:

- peelingi chemiczne
- krioterapia
- mikrodermabrazja (peeling mechaniczny)
- mezoterapia (wstrzykiwanie określonych preparatów leczniczych w miejsca objęte zmianami chorobowymi)
- peeling ultradźwiękowy (kawitacja ultradźwiękowa)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy