Strona głównaUrodaRodzaje i pielęgnacja włosów

Rodzaje i pielęgnacja włosów

Zdrowe, lśniące włosy to prawdziwa ozdoba, niestety natura nie dla wszystkich jest taka samo łaskawa. Niekiedy, aby cieszyć się piękna gęstą czupryną trzeba zadać sobie sporo trudu. Na stan włosów wpływa wiele czynników, wśród tych na które mamy wpływ najważniejsza jest dieta oraz pielęgnacja.
Rodzaje i pielęgnacja włosów [© Lvnel - Fotolia.com] Jeśli chcemy zapewnić włosom odpowiednią pielęgnację, musimy najpierw poznać ich potrzeby. Najmniej wymagające są włosy normalne, wystarczy myć je około 3 razy w tygodniu i chronić przed czynnikami zewnętrznymi stosując odżywki. Włosy normalne są podatne na układanie, nie rozdwajają się i nie przetłuszczają.

Przeciwieństwem tego rodzaju włosów są , szorstkie w dotyku, z rozdwojonymi końcówkami, trudne do ułożenia. Taka kondycja włosów jest często konsekwencją źle wykonanych zabiegów fryzjerskich, nadmiernego nasłonecznienia, nadużywania suszarki lub prostownicy. Podstawą pielęgnacji zniszczonych włosów jest stosowanie kosmetyków regenerujących. Odżywki oraz maski powinny zwierać kreatynę, witaminy i proteiny. Dobrze jest też nieco podciąć końcówki.

Specjalnej pielęgnacji wymagają też włosy suche, zwykle są one pozbawione połysku, trudne do ułożenia, łatwo się elektryzują. Powodem suchości włosów może być wytwarzanie przez gruczoły łojowe zbyt małej ilości sebum. Suche włosy są podatne na działanie czynników zewnętrznych gdyż prawie nie posiadają warstwy ochronnej, konieczne jest zatem stosowanie odpowiednich kosmetyków, unikać należy natomiast zbyt częstego modelowania, obciążania kosmetykami i suszenie suszarką.

Przeciwieństwem włosów suchych są , w tym przypadku podstawą pielęgnacji powinno być stosowanie preparatów przeznaczonych dla skóry z łojotokiem, mają one działanie łagodzące i antybakteryjne.

Poza zabiegami fryzjerskim i stosowanymi kosmetykami duże znaczenie dla kondycji włosów ma dieta. Powinna być bogata m.in. w produkty zawierające krzem, cynk, żelazo. W tym celu do jadłospisu należy wprowadzić: szpinak, orzechy, jajka, natkę pietruszki. Znakomitą i zdrową dla włosów przekąską są: pestki dyni, słonecznik, daktyle. Do prawidłowego wzrostu włosów niezbędne są aminokwasy, ich niedobór sprawia, że włosy tracą połysk i stają się łamliwe.

Niekorzystny wpływ na stan włosów może mieć stres, w okresach wzmożonego napięcia emocjonalnego często nasila się .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy