Strona głównaUrodaPostarza nas słońce i niektóre inne źródła ciepła, np. nasz komputer...

Postarza nas słońce i niektóre inne źródła ciepła, np. nasz komputer...

Czas upływa nieubłaganie i nawet dobra dieta oraz regularne ćwiczenia nie są w stanie całkowicie powstrzymać oznak starzenia się. Są jednak i dobre wiadomości - mamy jednak znaczny wpływ na intensywność tego procesu.
Postarza nas słońce i niektóre inne źródła ciepła, np. nasz komputer... [© Jürgen Hüls - Fotolia.com] Warto wiedzieć, że genetyka to zaledwie 10 procent procesu starzenia. Od czynników środowiskowych więc w istotnej mierze zależy, jak szybko oznaki starości się pojawiają i na ile są silne.

Jak uważają eksperci z The International Dermal Institute, aż 80 do nawet 99 procent zmian na naszej skórze jest skutkiem ekspozycji na światło słoneczne. Z czasem kontakt skóry z promieniami słońca wywołuje , osłabia sprężystość skóry, powoduje zwyrodnienie naczyń krwionośnych, zmniejsza właściwości wiązania wody przez skórę, skutkuje tzw. pajączkami naczyniowymi (teleangiektazjami) oraz .

Starzenie się skóry to proces zwyrodnieniowy przebiegajacy na skutek czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Te pierwsze dotyczą środowiska obejmuje takie czynniki, jak promieniowanie UV (UVB i UVA), zanieczyszczenia oraz podczerwień.

Badacze z Leibniz-Research Institute for Environmental Medicine wskazują, że promieniowanie podczerwone (infrared, IR) to niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne, które dzieli się na IRA, IRB i IRC. IR stanowi więcej niż połowę energii słonecznej, która dociera do ludzkiej skóry. Podczas gdy IRB i IRC nie przenikają w głąb skóry, więcej niż 65 proc. IRA sięga do skóry właściwej. Co istotne, filtry przeciwsłoneczne chronią naszą skórę przed , ale nie zapewniają zabezpieczenia przed promieniowaniem podczerwonym.

Nie pozostajemy jednak zupełnie bezsilni wobec tego zjawiska. Jak wynika z badań przedstawionych na jednym ze spotkań American Academy of Dermatology, połączenie witaminy C, i kwas ferulowego wydaje się zapewniać ochronę przed uszkodzeniami skóry wywołanymi przez IRA. Okazuje się, że promieniowanie IRA zmniejsza ilość przeciwutleniaczy w skórze, więc ich zwiększenie może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się wywoływanemu przez słońce. Jak wiadomo bowiem, zwalczają wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przyspieszanie powstawania oznak starzenia się i rozwój rozmaitych chorób.

Nie tylko słońce jest źródłem podczerwieni, przykładowo, promieniowanie IRB pochodzi też od źródeł ciepła, takich jak telewizor, laptopy, itp. Dociera ono do warstw naskórka, a nie do skóry właściwej, i wywołuje uszkodzenia w naskórku właśnie. Można zatem mniemać - choć uczeni nie mają na to dowodów -, że dłuższe okresy ekspozycji na podłączone artykułu RTV AGD może intensyfikować .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy