Strona głównaUrodaPodobamy się sobie, naturalne piękno w cenie

Podobamy się sobie, naturalne piękno w cenie

Aż 7 na 10 Polaków dobrze ze swoim wyglądem, choć równocześnie wielu przyznaje, że dzięki idealnemu ciału byliby pewniejsi siebie, szczęśliwsi i mieliby większy wpływ na swoje sukcesy, m.in. w życiu zawodowym – wynika z najnowszego globalnego badania Havas Worldwide „iBody: nowe granice” z cyklu Prosumer Reports. Polacy zostali w nim zdefiniowani jako entuzjaści holizmu, którzy w kompleksowy i zrównoważony sposób dbają o jakość codziennego życia.
Sport dla zdrowia, urody i przyjemności

Ponad połowa badanych zadeklarowała, że w ciągu ostatnich lat porzuciła niezdrowe . Niemal co drugi Polak przyznaje, że częściej uprawia sport. Stoją za tym różne powody: respondenci z pokolenia Y chcą być w świetnej kondycji (47 proc.), osoby w wieku 35-54 lata redukują nadmiar (44 proc.), a jeszcze starszym po prostu sprawia to przyjemność. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie ludzie deklarują pozytywną relację ze swoim ciałem, nazywając je źródłem szczęścia (62 proc.), przyjemności (60 proc.), siły (46 proc.) i dumy (40 proc.).

Co nam się w sobie podoba


Aż 30 proc. Polaków i 14 proc. Polek zadeklarowało, że nie zmieniłoby niczego w .

Części ciała, które Polacy akceptują u siebie bez większych zastrzeżeń, to według badania dłonie, stopy i pośladki. W każdym przypadku maksymalnie 2 proc. badanych w Polsce kobiet i mężczyzn chciałoby je zmienić, gdyby miało taką możliwość. Najchhętniej za to zmienilibyśmy brzuch.

- Jesteśmy ogólnie zadowoleni ze swojego wyglądu i kondycji, nie ulegamy presji medialnej ani społecznej. Nie chcemy na siłę sztucznie udoskonalać ani zmieniać naszych ciał, choć coraz uważniej i z coraz większym zaangażowaniem dbamy o nie na co dzień – podsumowuje badanie Marek Staniszewski, CSO Havas Worldwide w Polsce.
fot. havasworldwide.pl
Technologia tak, ale... naturalność wciąż najlepsza

Polscy respondenci z dystansem podchodzą do ingerencji w swoje ciała wynikającej z możliwości, jakie stwarza technologia, oraz do przyszłości rysującej się pod znakiem nanochipów kontrolujących zarówno sprawność fizyczną, jak i psychiczną. Jedynie 34 proc. uważa, że dla społeczeństwa dobre byłoby używanie tabletek umożliwiających podniesienie IQ, pozwalających żyć 100 lat i więcej (37 proc.) czy zupełnie zmieniających wygląd (18 proc.). Jednak już 6 na 10 respondentów wyraża pozytywne opinie na temat testów badających u płodu ryzyko rozwinięcia się chorób, które mogą zagrażać życiu dziecka w przyszłości.
Połowa ankietowanych boi się ryzyka utraty prywatności czy zahamowania działania naturalnych barier ochronnych organizmu wskutek coraz większej ingerencji technologii w nasze ciała. Ale gdyby tylko nadarzyła się okazja, co piąty prosument i co czwarty zwykły konsument wybrałby życie jako cyborg – pół maszyna, pół człowiek.

Dla połowy badanych w Polsce największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą rozwój technologiczny, jest „społeczność w tak dużym stopniu skoncentrowana na ciele, że zapomni o rozwoju umysłu i duszy”. Prawie 80 proc. badanych odpowiedziało, że idealne ciało to ciało naturalne, a 70 proc. uważa, że świat byłby zdecydowanie piękniejszy, gdyby ludzie przestali się tak bardzo przejmować swoim wyglądem zewnętrznym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy