Strona głównaUrodaPeeling

Peeling

Peeling to zabieg powszechnie stosowany w kosmetyce, polega na usunięciu martwych komórek, co skutkuje poprawieniem wyglądu skóry, jej regeneracją i rozjaśnieniem. Jest stałym elementem pielęgnacji skóry. Regularnie wykonywany odmładza skórę, czyni ją gładką, świeżą, miękką, pełną blasku i zdrowego wyglądu.
Rodzaje peelingów

Ze względu na sposób złuszczania, peelingi dzielą się na mechaniczne i chemiczne. Peeling mechaniczny polega na mechanicznym ścieraniu powierzchni naskórka przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Peeling chemiczny polega na zastosowaniu substancji (często jest to np. kwas glikolowy), które wnikają w głąb skóry i przyczyniają się do przebudowy kolagenu i elastyny.


Ze względu na głębokość usuwanych warstw naskórka, peeling dzieli się na powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki.

Peeling powierzchniowy ma na celu złuszczenie wierzchnich warstw naskórka, tj. rogowej i ziarnistej. Wykonują go lekarze dermatolodzy, bądź przeszkolone kosmetyczki.

Peeling średniogłęboki dociera na głębokość połączenia naskórka ze skórą właściwą. Zabieg pobudza pracę fibroblastów, co powoduje wzrost produkcji kolagenu, elastyny oraz substancji nawilżających. Peeling tego rodzaju może być przeprowadzony tylko przez lekarza.

Peeling głęboki wykonywany na głębokości skóry właściwej. Wykonywany jest jedynie przez lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów plastycznych. Ze względu na dużą inwazyjność, przeprowadzany jest rzadko. Rekonwalescencja po dokonaniu tego zabiegu trwa około miesiąca.

Efekty zabiegów

©  digieye - Fotolia.comPeeling stymuluje naturalny wzrost komórek, powoduje zwiększenie ilości kolagenu i elastyny w skórze. Zaraz po zabiegu skóra może być znacznie zaczerwieniona i podrażniona, po kilku dniach złuszcza się, staje się gładsza, zmniejszają się bruzdy i zmarszczki oraz ilość zaskórników, polepsza się barwa skóry.

Zabieg pobudza krążenie krwi, co umożliwia lepsze dotlenienie komórek. Odblokowują się pory, zmarszczki spłycają, skóra staje się jędrniejsza, świeższa i czystsza. Dzięki peelingowi skóra będzie lepiej wchłaniała substancje odżywcze zawarte w kosmetykach do pielęgnacji.

Samodzielny peeling

Peeling można wykonać samodzielnie. Na rynku istnieje wiele różnorodnych preparatów umożliwiających przeprowadzenie zabiegu. Do tego celu szeroko wykorzystuje się produkty naturalne: drobinki maku, gąbki, pumeks, ziarna ryżu, sól morska, zmielone łupiny orzechów. Wspomniane składniki zawierają zwykle np. mydła, maseczki, żele peelingujące. Poza tym, kosmetyki te powinny być bogate w substancje oczyszczające, stabilizujące, nawilżające i odżywiające.

Czego zatem szukać w nich? Na pewno substancji zawierających witaminy: A, E, C, F.

Witamina A stanowi jeden z najefektywniejszych czynników powstrzymujących starzenie się skóry. Stymuluje podziały komórkowe, reguluje procesy wzrostu i funkcjonowania komórek naskórka. Łagodzi intensywność przebarwień, wspomaga ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Witamina C, uważana za źródło młodości, aktywnie stymuluje komórki do produkcji kolagenu oraz rozjaśnia skórę, regulując ilość produkowanych barwników. Wzmacnia także ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu zapobiega rozszerzaniu się naczynek i ich pękaniu.

Witamina E, naturalny biologiczny antyutleniacz, nie tylko przeciwdziała procesowi starzenia oraz poprawia nawilżenie i sprężystość skóry. Stymuluje mikrokrążenie i rewitalizuje naskórek. Czyni skórę bardziej miękką, łagodzi stany zapalne i zaczerwienia.

Witamina F uodparnia skórę na alergeny, łagodzi podrażnienia, zapobiega wysuszaniu i pękaniu skóry.
Poza tym, polecane są preparaty z substancjami nawilżającymi, łagodzącymi ewentualne podrażnienia, odświeżającymi, mającymi działanie antyrodnikowe, odżywiajacymi.

Zabieg wykonuje się cyklicznie, co 28 dni, w takim czasie bowiem powstają nowe komórki i obumierają stare.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy