Strona głównaUrodaPaznokcie w wieku dojrzałym

Paznokcie w wieku dojrzałym

W okresie menopauzy wiele kobiet narzeka na stan swoich paznokci: robią się grube, a jednocześnie łamliwe, pękają, pojawiają się na nich bruzdy, rośnie także częstotliwość występowania zakażeń grzybiczych.
Paznokcie w wieku dojrzałym [© Ruslan Olinchuk - Fotolia.com] Wraz z wiekiem wydłuża się cykl odnowy paznokci, dlatego też paznokcie u dzieci są bardzo miękkie i delikatne, a u osób w wieku dojrzałym grube i twarde. Wolniejszy proces odnowy paznokci to także według niektórych lekarzy przyczyna częstszych zakażeń – grzyby mają po prostu więcej czasu na rozwój, sprzyja im także ogólnie mniejsza odporność starszego organizmu. Zapobieganie infekcjom grzybiczym to przede wszystkim staranne dbanie o higienę i obcinanie paznokci na krótko.

Kruchość i łamliwość paznokci osób starszych spowodowana jest przede wszystkim ubytkiem zawartej w nich wody. Bardzo często zresztą panie mające problem z kruchymi paznokciami mają także mocno przesuszoną skórę. Problemy te nasilają się zwłaszcza zimą, kiedy przebywamy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach, a na dworze ręce wysusza nam dodatkowo silny, zimny wiatr.

Ratunkiem w takiej sytuacji są mocno nawilżające i natłuszczające kremy do rąk, stosowanie maseczek i odżywek do paznokci oraz oczywiście noszenie rękawiczek. Trzeba także pamiętać o nakładaniu gumowych rękawiczek do wykonywania prac domowych – nie wszystkie panie je lubią, ale to naprawdę najlepsza ochrona dla rąk narażonych na kontakt z chlorowaną wodą i detergentami.

Poważnym problemem estetycznym dla niektórych pań są bruzdy na paznokciach. Niektórzy lekarze uważają, że są one odpowiednikiem zmarszczek i trzeba się po prostu do nich przyzwyczaić. Bruzdowanie paznokci może być jednak także oznaką poważnych chorób, dlatego warto w tej sprawie skonsultować się z dermatologiem.

Inny kłopot „dojrzałych paznokci” to przebarwienia, z którymi borykają się przede wszystkim palacze, ale także panie używające ciemnych lakierów do paznokci. W obu przypadkach ratunek jest jeden – trzeba odstawić czynnik barwiący czyli papierosy lub lakier. Jeśli bardzo lubimy malować paznokcie na ciemny kolor warto używać lakieru podkładowego lub tzw. bazy, która dodatkowo wygładza płytkę paznokciową. Czasem przebarwienia bywają oznaką chorób układu oddechowego, jeśli więc mimo odstawienia papierosów czy lakieru po kilku tygodniach nasze paznokcie nadal nie odzyskały naturalnego koloru, trzeba poradzić się lekarza.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy