Strona głównaUrodaPapierosy postarzają. Wszystko widać na twarzy palacza

Papierosy postarzają. Wszystko widać na twarzy palacza

Palenie papierosów cały organizm i zwiększa ryzyko róznych chorób, nie pozostaje też bez znaczenia dla naszego wyglądu - bardzo odznacza się na twarzy. Szczególnie palacza można poznać po ziemistej cerze oraz silniejszych oznakach starzenia się wokół oczu, ust i na policzkach.
Papierosy postarzają. Wszystko widać na twarzy palacza
Opadające powieki i policzki, worki pod oczami, głębokie - wszystko to jest spowodowane paleniem . Jeśli do palaczy nie trafiają argumenty dotyczące stanu zdrowia, można je wesprzeć uzasadnieniem ze sfery estetycznej - palacze także wizualnie.

Grupa ekspertów z zakresu medycyny estetycznej Case Western Reserve University w Cleveland w USA sprawdziła, jak różnią się twarze bliźniąt, z których jedno jest palaczem. Okazało się, że papierosy pozostawiają na naszych buziach bardzo widoczne ślady.

W ramach badań przeanalizowano zdjęcia 79 par bliźniąt jednojajowych, z których jedno z rodzeństwa paliło papierosy dłużej niż drugie przez co njamniej pięć lat. Twarze uczestników były oglądane przez 3 chirurgów plastycznych, którzy ocenili, że oczy, policzki i usta są obszarami najbardziej dotkniętymi efektem palenia. W porównaniu do niepalącego rodzeństwa, palacze mieli większe worki pod oczami, bardziej obwisłe policzki i głębsze zmarszczek na krawędziach warg.

Papierosy zwiększają ryzyko różnych , chorób układu oddechowego, a także chorób układu sercowo-naczyniowego, a także niszczą .

Jakkolwiek obecnie już chyba wszyscy wiedzą, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i silnie postarza, to ciągle popularny nałóg. Około miliard ludzi na całym świecie pali papierosy. 80 proc. z nich mieszka w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów. Każdego roku globalnie sprzedaje się około 6,5 biliona papierosów, co przekłada się na około 18 miliardów papierosów dziennie.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy