Strona głównaUrodaOto, co nas postarza... uśmiech

Oto, co nas postarza... uśmiech

Uśmiech łamie bariery między ludźmi i natychmiastowo wprowadza milszą atmosfer, a poza tym dodaje ludziom uroku. Okazuje sięjednak, że równocześnie nas postarza - gdy się uśmiechamy, inni biorą nas za osoby średnio dwa lata starsze...
Oto, co nas postarza... uśmiech [© Robin - Fotolia.com] Mimika ma wpływ na to, jaki wiek przypisują nam nasi rozmówcy. Uczeni z Uniwersyteut Ben-Guriona w Beer Szewie i Uniwersytetu Western Ontario w Londynie odkryli, że kiedy ludzie się , są uznawani za dwa lata starszych niż w rzeczywistości. Tymczasem wyraz zdziwienia na twarzy ma sprawia, że wydajemy się młodsi.

Z uśmiechem wiążemy zwykle i młodość. To się zaś dobrze sprzedaje, na rynku mamy bardzo szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, past do zębów, etc., mówią badacze.

W ramach testów poproszono grupę uczestników o oszacowanie wieku osób przedstawianych na zdjęciach - raz ich , innym razem przedstawiały zaskoczenie, a w jeszcze innym przypadku miały neutralny wyraz. Okazało się, że uśmiechające się osoby uznawano za średnio dwa lata starsze niż były w rzeczywistości. Co ciekawe, malujące się na buzi zdzwienie sprawiało, że ludzie wydwali się młodsi.

Skąd taki efekt? Kiedy się uśmiechamy, robią się nam zmarszczki wokół oczu, które są postrzegane jako oznaka starości. Tymczasem gdy się dziwimy, nasze miny sprawiają zwykle, że skóra rozciąga się, a stają się mniej widoczne.

Nie oznacza to, że uśmiech nie kojarzy się z młodością - gdy poproszono uczestników, by przypomnieli sobie, które twarze uważali za najmłodsze, błędnie stwierdzali, że były to te uśmiechnięte...

Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychonomic.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X