Strona głównaUrodaOsobowość a waga - jak charakter wpływa na sylwetkę

Osobowość a waga - jak charakter wpływa na sylwetkę

Masz problemy z nadmiarem kilogramów? Wiń swoje „ja". Jak uważają niektórzy eksperci, pewne typy osobowości są predysponowane do przybierania na wadze.
Osobowość a waga - jak charakter wpływa na sylwetkę [© ContinuaFotografica - Fotolia.com] Część badaczy uważa, że określone przymioty charakteru lub zaburzenia sprzyjają problemom z nadwagą. Do głównych cech sprzyjających problemowi nadwagi zalicza się:

- niskie poczucie własnej wartości
- brak samokontroli lub zachowania kompulsywne
- niestałość emocjonalnaNiskie poczucie własnej wartości

Może sprzyjać , bo postrzeganie siebie jako osoby doświadczającej ciągłych niepowodzeń oznacza częstsze szukanie pocieszenia w jedzeniu i przekłada się na szybszą rezygnację z działań, które mają wspomóc . Ludzie o niskim poczuciu wartości a priori spodziewają się niepowodzeń.

Eksperci polecają, by sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie technik afirmacji pozytywnej. Trzeba sobie powtarzać, że sukces w zakresie utraty na wadze jest możliwy do osiągnięcia. Co więcej, warto się nagradzać po dobrze wykonanym treningu, przy czym premia nie może być związana z jedzeniem. Zamiast przekąski można sobie zaserwować długą aromatyczną kąpiel, obejrzenie ulubionej komedii, etc.


Brak samokontroli lub zachowania kompulsywne

Wiele osób otyłych zmaga się z brakiem samokontroli, jeśli chodzi o jedzenie, bądź po prostu nie wyobrażają sobie, by mogły ograniczyć ilość tłuszczu w lub podjąć .

W niektórych przypadkach nadmierne objadanie się jest spowodowane odczuwaniem przymusu. Kompulsywne jedzenie może być spowodowane tym, że podczas posiłku osoby te czują, że mają kontrolę nad swoim życiem. W tej sytuacji psycholodzy mogą wykorzystać pozytywną afirmację i techniki samokontroli.

Trudniejsze przypadki kompulsywnego jedzenia wymagają leczenia przez psychiatrę i dietetyka.

Niestałość emocjonalna

Osoby, które doświadczają huśtawki emocjonalnej, tj. czują się szczęśliwe, a za chwilę - przygnębione, mogą starać się o komfort poprzez jedzenie postrzegane jako stały czynnik emocjonalny w ich szybko zmieniającym się świecie.

Eksperci mówią, że w tym przypadku należy uniezależnić się od czynników zewnętrznych w zakresie emocjonalnego zadowolenia. Psycholog lub grupa wsparcia może pomóc w uzyskaniu poczucia stabilności.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy