Strona głównaUrodaOpalanie się

Opalanie się

Piękna opalenizna to powszechny „przedmiot pożądania". Brązowa skóra ładniej wygląda i sprawia, że zwiększa się nasza vis attractiva. Poza tym, kąpiele słoneczne stymulują produkcję endorfin - związków mających wpływ na poprawę nastroju. Równocześnie jednak naukowo potwierdzono związek między intensywną ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory. Korzystając z dobrodziejstw słońca warto więc przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepożądanych konsekwencji.
Opalanie się [© Dash - Fotolia.com] Czym jest opalanie się

Opalanie to wystawianie ciała na wpływ promieni ultrafioletowych - naturalnych lub sztucznych. Proces ten powoduje wzrost ilości melaniny w skórze, tj. pigmentu, który odpowiada za jej barwę. Ponadto, dzięki promieniom UV, organizm produkuje witaminę D3, która stymuluje wchłanianie wapnia i fosforu oraz powstrzymuje nadmierne wydalanie tych pierwiastków z moczem.

Opalenizna stała się modna kilkadziesiąt lat temu, wcześniej bowiem uznawano ją za charakterystyczną dla przedstawicieli niższych warstw społecznych. Obecnie osoby opalone postrzega się zwykle jako atrakcyjne - ciemniejsze ciało wydaje się szczuplejsze i sprawia, że łatwiej jest zamaskować przebarwienia. Kąpiele słoneczne stały się tak popularne, że stworzono urządzenia służące do opalania się, które emitują dawkę promieniowania podobną do tej, jaką wytwarza słońce - czyli solaria.

Jak bezpiecznie się opalać

Ekspozycja skóry na działanie promieni UV zawsze stwarza ryzyko podrażnień lub chorób. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo negatywnych skutków opalania, warto przestrzegać poniższych zasad:

- unikaj słońca w czasie najintensywniejszego promieniowania - między godziną 11 a 15 pozostań w cieniu;

- upewnij się, że skóra dobrze znosi działanie promieni słonecznych;

- jeśli pozostajesz na słońcu przez większą część dnia, pamiętaj o noszeniu bawełnianej koszulki;
- noś okulary przeciwsłoneczne;

- używaj kremów do opalania z faktorem SPF o wartości co najmniej 15;

- nie stosuj preparatów ochronnych z ubiegłego roku. Słońce i upływ czasu mogą spowodować, że stracą swoje właściwości;

- pamiętaj, że solarium nie opala tak, jak słońce; promieniowanie emitowane przez lampy jest znacznie bardziej intensywne od słonecznego; kwadrans spędzony w solarium jest dla naszej skóry równoznaczny z całodniowym leżakowaniem na plaży;

- promienie UV zmniejszają zdolność skóry do regeneracji; intensywne opalanie może prowadzić do znacznych uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny, co przyczynia się do przesuszenia skory i przyspieszenia procesu starzenia się;

- stosuj kosmetyki także podczas opalania się w solarium; odpowiednie preparaty stymulują proces brązowienia skóry zapobiegając podrażnieniom i zaczerwienieniom oraz przesuszeniu; powodują również neutralizację wolnych rodników, tj. cząstek, które przyspieszają proces starzenia się.

Jakie są korzyści z opalania się?

Jak wspomniano powyżej, opalona skóra wygląda ładnie - jest pozbawiona przebarwień, jej kolor się wyrównuje, a ciało wydaje się szczuplejsze. Poza tym, rozsądne kąpiele słoneczne pomogą pozbyć się wyprysków, bywają też pomocne w terapii niektórych chorób dermatologicznych, np. łuszczycy. Opalanie się wprawia także w radosny nastrój, stymuluje bowiem produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia.

Nadmierne opalanie się szkodzi

Seanse w solarium lub wylegiwanie się na plaży zdaniem wielu są przyjemne. Okazuje się jednak, że mogą uzależniać. Tanoreksja jest chorobą polegającą na tym, iż pacjent postrzega siebie jako osobę niedostatecznie opaloną. Pragnąc pozbyć się bladej skóry, spędza zbyt wiele czasu na słońcu, bądź w solarium. Takie zachowania zaś to prosta droga do poparzeń i czerniaka. Chorobę leczy się podobnie, jak inne uzależnienia, zwykle konieczna jest pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Istnieją też grupy wsparcia dla tanorektyków.

Przesadne opalanie się prowadzi do:

- przesuszenia skóry,
- przyspieszenia starzenia się skóry,
- dysfunkcji wzroku,
- poparzeń,
- depresji,
- nowotworów.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:17:43, 22-07-2009 Malwina

    o Boże...niee....tu moja tolerancja stawia tamę ekspozycji.....
  • 11:46:41, 22-07-2009 tadeusz50

    Cytat:
    inka-ni
    No to może na tę pięknosc spojrzycie.
    A nie jest to przypadkiem kobieta czarnoskóra? Może do tego starsza!
  • 12:09:25, 22-07-2009 onuca1

    na tej babie dobrze myć łapy
  • 14:44:29, 22-07-2009 Lila

    Cytat:
    onuca1
    na tej babie dobrze myć łapy

    I to po pracy w kanale.
    Samochodowym też.
  • 15:42:31, 22-07-2009 Pani Slowikowa

    Ona tak wyglada bo pewnie stracila duzo na wadze i skora jej obwisla. Ot i cala filozofia
    Szkoda tylko ze nie chowa sie ze swoim cialem a eksponuje je publicznie.. ale moze ona jest wlasnie zadowolona z siebie bo tak schudla??
  • 12:15:44, 23-08-2012 Maja69

    Cytat:
    babciela
    Cholera, nie znosze opalania się, i nigdy ( nawet w mlodości nie "używałam"słońca- a nie jestem i nigdy nie bylam lodowata pieknościa-buuuuu
    ja tez nie lubie ale zawsze takie biale nogi sa okropne , moja corka namowila mnie teraz jestem juz stala klientka na zakupy na http://www.estien.pl/index.php kupilam m.in. karoten ktory mieszam z maslem kokosym albo ze zwyklym kremem , robi sie mozco zolty, ale potem po polozeniu na skore przyciemnia i wyglad sie duzo lepiej , trzeba tylko rowno rozprowadzic, nie jest to samoopalcz, bo po myciu schodzi, ale nie smierdzi skora jak po samoopalczu.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy