Strona głównaUrodaOpadające powieki: pomoże chirurg

Opadające powieki: pomoże chirurg

Opadające powieki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Ptoza, bo tak inaczej nazywamy tą przypadłość, dotyka głównie osoby starsze, choć nie tylko. O tym, skąd się bierze, jak sobie z nią radzić i leczyć, mówi specjalista chirurgii plastycznej.
Opadające powieki: pomoże chirurg  [Fot. ivandanru - Fotolia.com] Skąd się bierze ten dokuczliwy, zwłaszcza dla pań problem?

to dość częste schorzenie. Jest wiele przyczyn, które prowadzą do jego powstania. Najczęstszą z nich jest po prostu naturalne starzenie się skóry. Już po 30. roku życia, skóra zaczyna tracić swoją jędrność i sprężystość. Tkanka skórna w okolicy powiek jest najcieńsza, dlatego właśnie tam problem uwidacznia się najszybciej – twierdzi dr n. med. Ryszard Mądry, specjalista chirurgii plastycznej ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Opadanie powiek związane z naturalnym starzeniem się organizmu można nieco opóźnić dbając odpowiednio o okolice oczu. Należy jednak pamiętać, że trzeba zacząć to robić, zanim problem się pojawi. Warto stosować kremy pielęgnujące przeznaczone do skóry w okolicy oczu, a także używać dobrych okularów słonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

– Zdarza się, że problem opadających powiek związany jest ze złym oświetleniem, w którym przebywamy (np.w świetle jarzeniowym), czy ze źle wyregulowanym monitorem komputera, przy którym pracujemy. W poważniejszych przypadkach opadanie powieki może być związane z uszkodzeniem nerwu, niewydolnością mięśnia dźwigacza, udarem, guzem mózgu czy nowotworem. Jak widać, ważna jest diagnoza, którą postawi lekarz. To od niej powinna być uzależniona metoda rozwiązania problemu – wyjaśnia dr n. med. Ryszard Mądry.

Chirurgiczna korekcja opadających powiek

Wykonywana jest, kiedy zostanie ustalona przyczyna opadania powiek. Jeżeli schorzenie powieki prowadzi do ograniczenia pola widzenia, celem zabiegu jest jego przywrócenie. W przypadku, gdy powodem operacji jest uzyskanie, zwłaszcza przez kobiety młodszego, estetycznego wyglądu, wykonuje się korektę chirurgiczną powiek.

to operacja, która ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy dolnych i górnych powiek. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, lub w płytkim znieczuleniu ogólnym na życzenie pacjenta. Podczas zabiegu prowadzi się cięcie w fałdzie powieki górnej i usuwa zbędny nadmiar skóry. Blizna ukryta jest w załamaniu powieki, a więc usytuowana jest w miejscu niewidocznym przy otwartych oczach - tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry. Pacjent nie odczuwa bólu, jedynie ukłucia przy znieczuleniu – dodaje.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem pacjent jest poproszony o konieczności wykonania - morfologii i układu krzepnięcia. Należy także odstawić leki, które wpływają na krzepliwość krwi.

– Przeciwskazaniami do zabiegu są skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy ciąża. Zabiegu nie wykonuje się także podczas zaostrzenia przewlekłych lub ostrych schorzeń i w czasie zażywania antybiotyków. Nie operuje się kobiet, które są w trakcie miesiączki. Przed zabiegiem nie wolno palić papierosów, a także spożywać alkoholu. Zalecane jest również odstawienie aspiryny, witaminy A, E i PP oraz kwasów omega ¬– tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry.

Zalecenia po blepharoplastyce

Pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach po zabiegu. Jedynym opatrunkiem jest niewielki plaster na ranie. Tuż po blepharoplastyce można odczuwać niewielkie szczypanie operowanych powiek, występuje też obrzęki i podbiegnięcia krwawe.

– Po zabiegu zaleca się spanie na wznak oraz zimne okłady. Około 5-7 dni po blepharoplastyce Panie mogą powrócić do nakładania makijażu. Przez około miesiąc po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a przez cały rok unikać ekspozycji blizny na promieni słoneczne. Po około 7 - 14 dniach można wrócić do zajęć zawodowych – wyjaśnia doktor Ryszard Mądry.

Chirurgicznej korekcji powiek mogą się poddać zarówno kobiety, jak i mężczyźni cieszący się dobrym zdrowiem, którzy chcą znacznie poprawić jakość swojego życia. Przed zabiegiem warto skonsultować się nie tylko z lekarzem wykonującym plastykę powiek, ale również, w niektórych przypadkach z psychologiem, ponieważ zabieg może nie spełniać oczekiwań pacjenta. W każdym przypadku należy poważnie przemyśleć decyzję o korekcji powiek, pamiętając że może ona poprawić nie tylko wygląd twarzy, ale związane z nim samopoczucie na 10-20 lat.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:05:25, 13-10-2017 ~gość: 94.254.255.xxx

    ciężka sprawa...
  • 11:29:25, 20-11-2017 anggie76

    Ja też miałam ten problem i postanowiłam rozwiązać go za pomocą liftingu PLASMA IQ. Zabieg był bezinwazyjny a przyniósł bardzo dobre, widoczne efekty. Niestety innego rozwiązania na opadające powieki nie ma.
    [COLOR=inherit !important]


    #s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }[/color]
  • 09:33:45, 19-01-2018 babciairenka

    Obawiałabym się takich zabiegów. Mam z tym problem, który może się nasilać, ale obawiam się zgłosić do lekarza. Boję się wszelkich chirurgicznych zabiegów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy