Strona głównaUrodaOkulary: wyeksponuj swój charakter dzięki oprawkom

Okulary: wyeksponuj swój charakter dzięki oprawkom

Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć: „nie do twarzy mi w okularach”? Jeśli do dziś podtrzymujesz tę tezę, prawdopodobnie twoje okulary były źle dobrane. Jednym z istotnych zadań należących do optyka, u którego wybieramy okulary, jest rekomendacja kształtu oprawek i „szkieł” – podkreślających naturalne walory estetyczne naszej twarzy. Jak to możliwe?
Okulary: wyeksponuj swój charakter dzięki oprawkom [© goodluz - Fotolia.com] – Punktem wyjścia doboru kształtu i rodzaju jest zdefiniownie detali anatomicznych twarzy, dla której zamierzamy je przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem ułożenie wszystkich „linii”, zarówno tych zależnych od konstrukcji i kształtu oprawek, jak i związanych ze szczegółami anatomicznymi twarzy, będzie wpływało na finalne wrażenia estetyczne – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk, wiceprezes i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Podobnie, jak dobry fryzjer powinien zaproponować i doradzić wybór fryzury, która będzie współgrać z naturalną urodą klienta oraz wyeksponuje jego atuty wizualne, także optyk powinien dążyć do tego samego efektu, dzięki rekomendacji odpowiednich oprawek – dodaje Marek Jakubowicz.

Jakim „kształtem” jesteś?

Przy doborze oprawy pojawiają się kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie.

– Przy doborze oprawek ważny jest m.in. kąt pochylenia oprawy do policzków czy panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska skroni albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. Dopiero gdy weźmiemy pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględnimy wszystkie asymetrie naszej głowy i twarzy, możemy wybrać odpowiednie, wygodne oprawy – podkreśla Marek Jakubowicz.

Jeśli myślisz o zakupie okularów i zastanawiasz się, który styl oprawek będzie idealny dla ciebie, możesz to sprawdzić jeszcze zanim wybierzesz się do optyka. Wystarczy, że ocenisz w lustrze lub na podstawie zdjęcia paszportowego, jaki kształt ma twoja twarz. Wyróżnia się kilka podstawowych :
 • Okrąg – jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, a nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny!
 • Kwadrat – zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie” przyciągały uwagi. Nie sprawią również, iż twarz zacznie wyglądać topornie. Uzyskamy przeciwny i niekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne i prostokątne oprawki – te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.
 • Diament – to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem oraz równie wąską szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Linie takich okularów nie są równoległe do ziemi, ale do linii policzkowych dzięki skierowaniu ich pod lekkim kątem, a to stwarza wrażenie ich „przesuwania się w górę”. Dobranie odpowiednich oprawek do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny” i atrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych – wtedy kształt jest „wydłużany” przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się” z naturalną estetyką twarzy.
 • Podłużny – przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa” niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy – będzie wydawała się bardziej subtelna. W tym wypadku priorytetem jest wielkość – przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.
 • Prostokąt – to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Możemy o niej mówić, gdy podłużna twarz ma szeroką i bardzo wyraźną linię szczęki. Takim osobom profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem – powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.
 • Serce – to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się w kierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i „nieprzesadzonych” oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy i nie zaburzą naturalnych predyspozycji.
Nieoceniona porada optyka

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w samodzielnej ocenie kształtu swojej twarzy, powinniśmy wesprzeć się opinią . Oprócz porad merytorycznych, w salonie optycznym będziemy mogli przetestować na sobie wszystkie zaproponowane rozwiązania i faktycznie wybrać to, które w jak najefektywniejszy sposób wyeksponuje nasze naturalne walory i da nam poczucie komfortu. Pamiętajmy jednak, aby wybierać rzetelne i profesjonalne salony prowadzone przez optyków z odpowiednimi kompetencjami.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Umierać po ludzku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X