Strona głównaUrodaOgranicz tłuszcz w diecie. Zmniejszysz utratę włosów

Ogranicz tłuszcz w diecie. Zmniejszysz utratę włosów

Wszyscy już wiedzą, że otyłość wiąże się z rozwojem wielu chorób, m. in. chorób serca, i cukrzycy. Teraz, w badaniach na myszach, odkryto że dieta wysokotłuszczowa lub genetycznie wywołana otyłość mogą wpływać na przerzedzenie i utratę włosów.
Ogranicz tłuszcz w diecie. Zmniejszysz utratę włosów [fot. Shutterbug75 from Pixabay]
Japończycy z Medycznego Uniwersytetu w Tokio ustalili, że otyłość może prowadzić do zmniejszenia komórek macierzystych mieszków włosowych (HFSC) poprzez pewne sygnały zapalne, blokowanie regeneracji mieszków i ostatecznie ich utratę.

Zwykle komórki macierzyste mieszków odnawiają się samoczynnie i jest to część procesu, który pozwala naszym włosom stale odrastać. Wraz z wiekiem komórki te nie uzupełniają się, co prowadzi do mniejszej ich liczby, a tym samym do przerzedzania włosów. Jakkolwiek wiadomo, że osoby z nadwagą są bardziej narażone na , nie było jasne, czy przyspiesza przerzedzanie włosów.

Stosowanie diety wysokotłuszczowej przyspiesza poprzez niszczenie HFSC, które uzupełniają dojrzałe komórki i sprawiają, że włosy rosną, zwłaszcza u starszych myszy - mówi Hironobu Morinaga, autor badań. - Porównaliśmy ekspresję genów w komórkach macierzystych u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową i u gryzoni, którym podawano standardowe jedzenie. Odkryliśmy, że HFSC u otyłych myszy zmieniają się w inne komórki, w tym te wydzielające sebum. Zwierzęta ze znaczną nadwagą wykazały szybsze wypadanie włosów, a ich mieszki włosowe były mniejsze - dodaje badacz.
Takie szkodliwe skutki dla mieszków włosowych zaobserwowano już po stosowaniu przez cztery dni. - Ekspresja genów w HFSC u myszy karmionych wysokotłuszczowym jedzeniem wskazywała na aktywację cytokin zapalnych w obrębie komórek macierzystych - mówi Emi K. Nishimura, współautor badań.

Uczeni mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą w zapobieganiu i leczeniu przerzedzania się włosów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy