Strona głównaUrodaOdpowiednie nawilżanie - sposób na piękne dłonie

Odpowiednie nawilżanie - sposób na piękne dłonie

Najbardziej narażone na nieustanny wpływ czynników zewnętrznych są odkryte partie ciała – szczególnie skóra twarzy i dłoni. Chętnie i uważnie myjesz i pielęgnujesz skórę twarzy, dobierając odpowiednia środki pielęgnacyjne aby zapewnić sobie młody, promienny wygląd i zdrową cerę. A w jaki sposób dbasz o skórę dłoni? Jak zabiegasz o to aby jak najdłużej pozostała młoda i gładka?
Odpowiednie nawilżanie - sposób na piękne dłonie [© Oleg Dubas - Fotolia.com] Przeważnie nie mamy wpływu na to, w jakim środowisku żyjemy na co dzień, z jakimi materiałami i detergentami styka się nasza skóra. Nie jesteśmy w stanie kontrolować, ile razy dziennie jesteśmy narażone na zmiany temperatury, niekorzystne czynniki atmosferyczne, zanieczyszczone powietrze, kontakt z różnego rodzaju szkodliwymi substancjami.

A przecież każda interakcja ze skórą dłoni pozostawia na nich swój ślad. Z początku niewidoczny, z czasem przekształci się w najbardziej wiarygodne świadectwo naszej dbałości o wygląd, kondycję zdrowotną oraz w najbardziej wiarygodne świadectwo naszego wieku.

Nie mamy większego wpływu na wodę, w której myjemy ręce, ale - możemy wybrać mydło, które delikatnie oczyści skórę dłoni, pozostawiając ją nawilżoną i miłą w dotyku.

Proces nawilżania skóry odbywa się od wewnątrz, poprzez odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli przyjmowanie płynów. Zadaniem kosmetyków myjąco-pielęgnacyjnych jest zapobieganie nadmiernej utracie wody w drodze parowania i nie dopuszczenie do wymywania z cementu międzykomórkowego substancji lipidowych. W rezultacie w naskórku zatrzymywana jest odpowiednia ilość wody, co powoduje, że skóra jest miękka, elastyczna, gładka, odpowiednio napięta i prawidłowo funkcjonuje.

Dostępne na rynku kosmetyki myjąco-nawilżające to produkty, które zawierają substancje ułatwiające zatrzymywanie wody w naskórku oraz tworzą film ochronny. Wśród nich są między innymi kwas mlekowy, kwas moczowy, mocznik, kwasy organiczne, peptydy, aminokwasy, a także alfahydroksykwasy, mające właściwości nawilżające i regulujące proces złuszczania martwych komórek naskórka.

Do najpopularniejszych składników pielęgnacyjnych należą:

Miód przyspiesza gojenie ran i działa bakteriobójczo. Jest bogatym źródłem wzmacniających i odmładzających skórę flawonów, enzymów, witaminy C oraz mikroelementów (m.in. magnezu i manganu). Łagodzi podrażnienia, nawilża i wygładza. Usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej i o rozszerzonych porach. Sprawia, że skóra staje się miękka i gładka.

Mleko- zawiera aminokwasy oraz lipidy, które pokrywają naskórek cienką powłoką ochronną, zatrzymują w nim wodę i zapobiegają przesuszeniu.

Mleczko migdałowe wzmacnia barierę lipidową naskórka i stanowi idealną ochronę przed wysuszeniem. Wykazuje działanie regenerujące, odżywcze i nawilżające. Zawiera proteiny, witaminy A, B1, B6, E. Używane jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień - ze względu na swe właściwości natłuszczające, zmiękczające i wygładzające.

Oliwki, wykorzystywane w kosmetyce od tysięcy lat, zawierają witaminy A i E, fosfor oraz inne ważne dla funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki mineralne. Kwasy oleinowe mają właściwości zmiękczające, stymulują proces ochrony skóry - przeciwdziałają uwalnianiu się wolnych rodników, regenerują i nawilżają skórę.

Gliceryna kosmetyczna pozyskiwana jest z tłuszczy roślinnych, które poddane działaniu roztworów zasad ulegają reakcji hydrolizy prowadzącej do gliceryny i mydeł. Powoduje wygładzanie skóry, wzmacnia sprężystość i zwiększa jej aksamitność, powstrzymuje parowanie wody i znacznie obniża jej temperaturę zamarzania. Natarta nią skóra nabiera miękkości. Surowiec ten przyciągając wilgoć z powietrza, nawilża naskórek czyniąc go elastycznym.

Olej palmowy uzyskiwany z pestek owocu drzewa Elaeis Guineensis wykazuje właściwości nawilżające oraz wygładzające. Masaż z zastosowaniem tego oleju przynosi skórze liczne korzyści pielęgnacyjno - relaksujące. Polecany jest do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza z tendencjami do przesuszenia.

Na zlecenie jednej z firm produkujących środki higieniczne, zostały przeprowadzone badania, dotyczące mycia rąk po wyjściu z toalet publicznych. Badanie przeprowadzono w toaletach na Dworcu Centralnym oraz w jednym z biurowców w Warszawie, na ponad 500-osobowej grupie Polaków powyżej 15 roku życia. Wyniki badania pokazały, iż 63% mężczyzn wcale nie myje rąk po wyjściu z toalety publicznej, 12% jedynie spłukuje ręce wodą, a tylko 25% mężczyzn myje ręce wodą i mydłem. W przypadku kobiet wyniki są nieco lepsze: 28% kobiet nie myje rąk wcale, 13% po wyjściu z toalety używa do umycia rąk tylko wody, a 59% myje ręce mydłem i wodą.

Joanna Papiernik / Kobiety.net.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:28:27, 05-09-2008 bajbus

    Ciekawe informacje.Uzywam tylko glicernowe kremy do rak /z uwagi na przystepne ceny/ i mimo statecznego wieku moje dlonie sa w niezlym stanie.
  • 19:23:07, 29-11-2009 P_Inka

    Po każdym myciu rąk wklepuję krem. Używam teraz Delikatny z serii Hand Care Flosleku i jest naprawdę świetny. Bardzo dobrze wygładza skórę oraz likwiduje uczucie szorstkości i wysuszenia. Ale co dla mnie najważniejsze, ponieważ używam go w czasie pracy to fakt, że szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, więc od razu mogę się złapać za papiery czy klawiaturę bez stresu ze zostaną plamy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy