Strona głównaUrodaOdchudzanie

Odchudzanie

Niewielu jest ludzi, którzy nie podjęliby kiedyś trudu zgubienia nadmiaru kilogramów. Choć powszechnie uważa się, że odchudzanie jest domeną kobiet, coraz liczniej także mężczyźni podejmują działania mające na celu utratę na wadze pragnąc szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ładne, szczupłe ciało to marzenie młodych i starszych, wykształconych i niewykształconych, pań i panów, słowem – każdego człowieka.
Odchudzanie [© LA Photo - Fotolia.com] Czym jest odchudzanie

Definicja może brzmieć następująco: odchudzanie polega na ograniczeniu spożycia energii poniżej zapotrzebowania organizmu. Energię niezbędną do normalnego funkcjonowania organizm czerpie wówczas ze "spalania" zapasów zgromadzonych w postaci tłuszczu. Najkorzystniejsze i najbardziej skuteczne jest regularne, powolne pozbywanie się tkanki tłuszczowej. Możliwe jest szybsze chudnięcie związane z restrykcyjnymi wyrzeczeniami dietetycznymi lub wolniejsze przy łagodniejszych ograniczeniach ilości spożywanych kalorii.

Motywacja

Z jakiego powodu tak chętnie, acz nie zawsze skutecznie, podejmujemy trud utraty nadmiaru kilogramów? Oczywiście głównie dlatego, że chcemy lepiej wyglądać, a w naszej kulturze owo „lepiej” oznacza zgrabnie i filigranowo, w przypadku modelek zaś wręcz rachitycznie. Miła aparycja, szczupła sylwetka, młody wygląd sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie i stajemy się bardziej pewni siebie.

Inną, także istotną motywacją jest dbałość o zdrowie. Statystyki nie napawają optymizmem, w Polsce 8 milionów osób jest otyłych, a 66% ma nadwagę. Lista chorób spowodowanych otyłością jest długa, należy tu m. in.: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, choroba wieńcowa, udary mózgu, nowotwory, zaburzenia oddychania, zaburzenia w układzie kostno – szkieletowym, żylaki kończyn dolnych, stany depresyjne.

Według opublikowanego w 1997 roku Raportu Światowej Organizacji Zdrowia 70% wszystkich schorzeń wiąże się z nieprawidłowym odżywianiem i wagą.

Sposoby odchudzania

Dwie najpopularniejsze metody na utratę zbędnych kilogramów to oczywiście dieta i ćwiczenia, a najlepiej – jak polecają eksperci – połączyć je. Nie jest to jednak takie proste, różne diety przynoszą odmienne efekty u różnych ludzi, podobnie jest z treningami. Prawdziwą sztuką jest skonstruowanie i zastosowanie odpowiedniej diety i adekwatnych zestawów ćwiczeń dla danego człowieka.

Diety

Istnieje mnóstwo diet, które mają zapewnić lepsze samopoczucie i kontrolę wagi. Ich różnorodność może wprawić w skonfundowanie. Tym bardziej, że nawet te przygotowane przez ekspertów i sprawdzone przez licznych „użytkowników”, nie muszą być skuteczne dla wszystkich.

Obok diet odchudzających wymienia się także: diety nawilżające, dieta oczyszczające, diety przeciwzmarszczkowe, diety dla osób pracujących umysłowo, diety dla emerytów, diety dla dzieci, diety antydepresyjne, itp.

Wśród diet odchudzających wyróżnia się m. in.:
• dietę 1000 kalorii;
• dietę niskokaloryczną;
• dietę orientalną;
• dietę kapuścianą;
• dietę doktora Atkinsa;
• dietę kopenhaską;
• dietę optymalną (wysokotłuszczowa);
• dietę doktora Haya (niełączenia);
• Dieta Montignaca

Zanim podejmiemy którąś z nich, warto poradzić się dietetyka. Można też, wraz ze specjalistą, skonstruować własną dietę tak, aby była najefektywniejsza i dostosowana do naszych gustów kulinarnych.

Ćwiczenia

Podobnie jak w przypadku diet, rodzajów treningu jest wiele. Przede wszystkim – trzeba podjąć aktywność fizyczną, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, sama dieta jest niewystarczająca.

Pod wieloma względami: intensywności, różnorodności, regularności ćwiczenia trzeba odnieść do siebie. Tu również poleca się opracowanie własnego treningu w oparciu o konsultację ze specjalistą. Do najpopularniejszych treningów odchudzających należą: fut burning (spalanie tłuszczu), hi impact aerobic (intensywny aerobik), low impact aerobic (mniej wyczerpujący, niż standardowy aerobik), circuit (trening obwodowy), step (nazywany także benchstep, step-tralning, bench-aerobic).

Pożądany efekt twojego wysiłku zależy od ciebie. Jeśli naprawdę pragniesz pozbyć się zbędnych kilogramów, musisz podjąć odpowiednią dietę i zmienić swoje nawyki żywieniowe, a po zakończeniu diety nie wracać już do niezdrowych przyzwyczajeń. Konieczne jest też regularne ćwiczenie, należy zaprzestać hołdowaniu siedzącego trybu życia. W przeciwnym wypadku, wkrótce znowu zaczniesz się odchudzać.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:49:00, 16-07-2014 ~gość: 89.71.198.xxx

    odchudzanie wcale nie jest takie trudne. Oczywiście, że przez wzgląd na wiek może być trochę spowolnione, ale to nie jest tak, że w ogóle już nie można chudnąć. Na uroda.senior.pl/168,0,Odchudzanie,5436.html znalazłem ciekawy artykuł o odchudzaniu się mężczyzn i jakoś o wieku nic nie wspominają.
  • 14:35:29, 06-01-2015 katarzynka112

    Udało mi się zrzucić kilka kilogramów dzięki *********, warto korzystać z suplementów zwłaszcza w naszym wieku. To oczywiste że nie jest łatwo a z ich pomocą tak łatwo się nie zniechęcamy kiedy widać efekty po miesiącu.
  • 23:50:58, 10-01-2015 Zochaa

    Zrzuciłam w ostatnim roku 10 kg. Zmiana nawyków żywieniowych plus ruch (rower, nording walking) podziałały. Może to nie jakiś spektakularny efekt, ale zawsze coś

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy