Strona głównaUrodaOczyszczanie: ważniejsze od makijażu

Oczyszczanie: ważniejsze od makijażu

Zapewne każda z nas dba o czystość i świeżość swojej twarzy. Inwestujemy czas w pielęgnację cery, a pieniądze w kosmetyki renomowanych marek, które mają zwalczyć niedoskonałości i zapewnić nam gładką skórę. Ale nie zawsze uzyskujemy pożądany efekt. Gdzie popełniamy błąd? Czy winne są temu wciąż nieskuteczne kosmetyki?
Oczyszczanie: ważniejsze od makijażu [© julief514 - Fotolia.com] W czym tkwi sekret?

Kosmetolodzy od lat powtarzają jak mantrę: oczyszczanie to podstawa i nie bez powodu tak wytrwale zwracają nam na nią uwagę. Szybki demakijaż, mycie wodą z mydłem lub przypadkowym żelem to dla większości Polek codzienny rytuał. Czy jednak zapewnia on skuteczne oczyszczanie? Okazuje się, że jest to o wiele za mało. Żaden, nawet najdroższy i najskuteczniejszy, nie przysłuży się naszej skórze, jeśli pozostaną na niej ślady zanieczyszczeń lub zostanie ona podrażniona przez twardą wodę czy źle dobrany kosmetyk.

- Oczyszczanie jest pierwszym, podstawowym krokiem w pielęgnacji skóry. Bez niego stosowanie preparatów odżywczych, ujędrniających, przeciwzmarszczkowych nie ma sensu. Mówię o prawidłowym oczyszczaniu odpowiednimi kosmetykami, a nie o umyciu twarzy wodą, co gorsza z mydłem, które ze względu na odczyn zasadowy niszczy naturalną warstwę lipidową naskórka - mówi dr n. med. Izabela Załęska-Żyłka, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla.

Błędy podczas oczyszczania

Dokładne usunięcie makijażu i martwych komórek naskórka oraz tonizacja stanowią podstawę prawidłowego oczyszczania skóry. Dopiero po zastosowaniu się do tych zasad, nasza twarz jest w stanie przyjąć aktywne składniki zawarte w kremach. Jeśli więc funkcyjny, jak np. serum, wklepiemy w niewłaściwie oczyszczoną skórę, nie przyniesie on żadnych korzyści, a tylko dodatkowo ją obciąży.

- Największym grzechem Polek jest to, że nie zmywają makijażu na noc. Tymczasem, aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować, musi być oczyszczona, a w nocy zachodzi w niej najwięcej procesów naprawczych. - mówi Izabela Załęska-Żyłka. - Na drugim miejscu wymieniłabym nieznajomość prawidłowego procesu oczyszczania twarzy. Panie nie wiedzą, że należy używać mleczka i toniku, a dopiero na końcu kremu. Idealnie byłoby jeszcze wykonać mikromasaż skóry, aby pobudzić ją do pracy i dotlenić, bo to oznacza lepsze odżywienie komórek. Dlatego świetnym rozwiązaniem są szczoteczki do twarzy, zwłaszcza te elektryczne. Nie tylko masują i poprawiają ukrwienie skóry, ale pomagają również usunąć zrogowaciały naskórek.

Niestety, to nie koniec naszych przewinień. Często używamy kosmetyków nieprawidłowo dobranych do typu skóry, na przykład przesuszających. Tymczasem, warto, aby produkty przeznaczone do oczyszczania twarzy zawierały także składniki o właściwościach łagodzących, jak np. biooleje (, awokado, kokosowy). Paradoksalnie, to nie podkład i puder zapewnią naszej skórze gładkość i blask, ale właściwie i regularnie pielęgnowana skóra. W innym wypadku mamy efekt maski i nawet najlepiej zrobiony makijaż nie wygląda dobrze.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy