Strona głównaUrodaOczy - oto, co jest dla nas najbardziej atrakcyjne w twarzy

Oczy - oto, co jest dla nas najbardziej atrakcyjne w twarzy

Jeśli chodzi o stronę wizualną innych ludzi, to nie włosy, ani też uśmiech nas najbardziej pociąga - oczy maja tu największe znaczenie.
Oczy - oto, co jest dla nas najbardziej atrakcyjne w twarzy [Fot. javiindy - Fotolia.com]
Ani piękna czupryna, ani zmysłowe usta, ani nawet klasyczny kształtny nos nie przykuwają naszej uwagi tak, jak czyjeś magnetyczne spojrzenie. Z badań uczonych z Winchester w Wielkiej Brytanii wynika, że najbardziej przyciągająca, zarówno mężczyzn, jak i kobiety, część twarzy, to oczy.

W ramach badań kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn miało obejrzeć zdjęcia i ocenić piękno męskich oraz kobiecych twarzy. Uczestników poproszono o wyrażenie opinii szczególnie na temat określonych części: oczu, ust, włosów, nosa i ogólnego kształtu twarzy. Osoby przedtsawione na fotografiach były bez , biżuterii, , kolczyków, czy brody.

Okazało się, że zarówno dla pań, jak i dla panów najbardziej fascynującą częścią twarzy są oczy. I dla mężczyzn, i dla kobiet najistotniejsze dla oceny urody osoby płci przeciwnej, po oczach, były włosy i kształt twarzy.

Ogólnie rzecz ujmując, ranking części twarzy uznawanych za decydujące w najwyższym stopniu przedstawia się następująco: oczy, włosy, kształt twarzy, i na końcu - nos.

Piękno twarzy ma istotne znaczenie w interakcjach społecznych, wyjaśniają autorzy badań. twarzy osób odmiennej płci może mieć wpływ, przynajmniej częściowo, na wybór odpowiedniego partnera do reprodukcji. Poza tym zwracanie uwagi na wygląd określonych cech twarzy jest powszechne w życiu codziennym, dodają uczeni.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Evolution and Human Behaviour.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy