29-05-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Anglia Ruskin (ARU) w Anglii, bardziej pozytywny obraz własnego ciała jest silnie powiązany z lepszym samopoczuciem psychicznym i zadowoleniem z życia.
W testach wzięło udział niemal 57 tysięcy uczestników z 65 krajów. Skoncentrowano się na „docenianiu ", definiowanym jako „akceptacja ciała, prezentowanie przychylnych opinii i szacunek do niego, przy jednoczesnym odrzuceniu promowanych przez media ideałów wyglądu jako jedynej formy ludzkiego piękna".
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Anglia Ruskin, bardziej pozytywny obraz własnego ciała jest silnie powiązany z lepszym samopoczuciem psychicznym i zadowoleniem z życia.
Wcześniejsze testy wykazały, że wysoki poziom doceniania własnego ciała jest powiązany z szeregiem pozytywnych aspektów, takich jak poprawa i zdrowe nawyki żywieniowe, a także oznacza mniejsze problemy typu: i .
W nowych badaniach poproszono uczestników z 65 krajów o wypełnienie Skali Doceniania Własnego Ciała-2 (Body Appreciation Scale-2), która zawiera 10 punktów, w tym „Szanuję swoje ciało" i „Doceniam różne i niepowtarzalne cechy mojego ciała". Jak się okazało, w różnych krajach większa akceptacja własnego ciała była istotnie powiązana z wyższym dobrostanem psychicznym, ocenianym za pomocą miary zadowolenia z życia. Autorzy odkryli również, że docenienie własnego ciała było wyższe u uczestników, którzy byli samotni (w porównaniu z osobami będącymi w związku małżeńskim lub w zaangażowanym związku) i u osób mieszkających na obszarach wiejskich.
Odkryto również duże różnice w ocenie własnego ciała w różnych krajach objętych badaniem. Najniższe wyniki uzyskała Australia, następnie Indie i Wielka Brytania. Na drugim końcu skali najwyższy wynik uzyskała Malta.
- Odkryliśmy, że większe docenianie własnego ciała wiąże się z lepszym samopoczuciem psychicznym, co pokazuje istotne znaczenie opracowania sposobów promowania bardziej pozytywnego obrazu ciała na całym świecie - mówi prof. Viren Swami z Anglia Ruskin University.
- Ponadto ludzie mieszkający na obszarach miejskich mogą odczuwać większą presję, aby dostosować się do ideałów ciała promowanych przez zachodnie społeczeństwo. Warto również zauważyć, że ludzie z krajów uważanych za kulturowo odmienne od Stanów Zjednoczonych wydawali się znacznie bardziej cenić swoje ciało. Co więcej, mieszkańcy obszarów wiejskich mogą odnosić korzyści z przebywania na łonie natury - jak pokazały wcześniejsze testy, wiąże się to z pozytywnym obrazem ciała - wyjaśnia prof. Swami.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »