Strona głównaUrodaObgryzanie paznokci - jak walczyć z nawykiem

Obgryzanie paznokci - jak walczyć z nawykiem

Niektórzy poddają się nawykowi obgryzania paznokcie w dzieciństwie i trudno im się zeń wyzwolić także w dorosłym życiu. Efektem są nieatrakcyjnie wyglądające dłonie i wstyd towarzyszący oddawaniu mającemu kompulsywny charakter przyzwyczajeniu.
Obgryzanie paznokci - jak walczyć z nawykiem Dokładne przyczyny takiego zachowania nie są znane - może ono być spowodowane zaburzeniami osobowości, stresem, niekontrolowaniem emocji, problemami neurologicznymi, zażywaniem , bądź też uwarunkowane genetycznie.

Jak pozbyć się tego brzydkiego ? Oto kilka wskazówek:
  • Siła woli. To oczywiste, że porzucenie nawyku nie przyjdzie sponte sua, trzeba potraktować to jak wyzwanie i poćwiczyć przy tej okazji silną wolę. Jakkolwiek często poddajemy sięnieświadomie, należy zareagować natychmiast po spostrzeżeniu, że wykonuje się daną czynność.
  • Zdobądź wsparcie. W postaci współmałżonka czy przyjaciela. Chodzi o to, by ktoś pomógł w spostrzeganiu oddawania się nawykowi i pełnił funkcję „wczesnego ostrzegania". Poza tym, mając przy sobie „kontrolera", łatwiej jest się zmotywować i zdyscyplinować. Jeszcze lepiej, gdy partner w walce z brzydkim przyzwyczajeniem sam chce się pozbyć jakiegoś nawyku. Wzajemne zachęcanie się do walki ze słabością pomoże przezwyciężyć przywarę.
  • Negatywne wzmocnienie. Istnieją sposoby na to, by nieprzyjemnie kojarzyć oddawanie się nawykowi. Pierwszą rzeczą jest „alarm", który ostrzeże przed poddaniem się tej czynności, np. bransoletka na nadgarstku lub kolorowa gumka, którą poczujemy podnosząc rękę do ust. Poza tym, trzeba kojarzyć nawyk z czymś nieprzyjemnym, pomocne mogą być zdjęcia obgryzanych , taki odrzucający widok kojarzony ze swoim przyzwyczajeniem pomaga z niego zrezygnować.
  • . Warto zrobić manicure, najlepiej w profesjonalnym salonie - wygląd paznokci zniechęci do zniszczenia pracy kosmetyczki, a pamięć o cenie wzmocni postanowienie powstrzymania się od obgryzania skórek i paznokci.
  • Produkty wspomagające. Można zakupić gorzki lakier, którego smak odstręcza od chęci obgryzania paznokci, produkty tego rodzaju są dostępne w każdym sklepie kosmetycznym. Można też zakleić palce plastrami i w ten sposób zablokować dostęp do paznokci i skórek.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć