Strona głównaUrodaNiezadowolenie z wyglądu ciała sprzyja zaburzeniom odżywiania w każdym wieku

Niezadowolenie z wyglądu ciała sprzyja zaburzeniom odżywiania w każdym wieku

Zaburzenia odżywiania są zwykle kojarzone z osobami młodymi. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że problemy te mogą wystąpić w dowolnym momencie życia, szczególnie u kobiet, także w wieku średnim. Odkryto, że niezadowolenie z ciała jest główną przyczyną zaburzeń odżywiania, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
Niezadowolenie z wyglądu ciała sprzyja zaburzeniom odżywiania w każdym wieku [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Zaburzenia odżywiania to poważne problemy psychiczne cechujące się niewłaściwymi zachowaniami żywieniowych i zakłóconym obrazem ciała; występują one u około 13 proc. kobiet w jakimś momencie ich życia. Częstość rozwoju jakichkolwiek zaburzeń odżywiania, szczególnie u kobiet w wieku powyżej 40 lat, wynosi około 3,5 proc., a pewne objawy, takie jak niezadowolenie sposobu odżywiania się, może dotyczyć nawet 29,3 proc.

Z wiążą się poważne powikłania, zwłaszcza, jeśli występują w starszym wieku. Jednak rzadko analizuje się te problemy w grupie kobiet w średnim wieku, w tym przed menopauzą, w okresie okołomenopauzalnym i .
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym częściej mają tendencję do rozregulowanych zachowań żywieniowych (np. ścisłe kontrolowanie wagi, regularne liczenie kalorii czy spożywanie jedynie wybranych dietetycznych produktów spożywczych). Nierzadko są niezadowolone ze swojego ciała i mają poczucie, że ważą zbyt dużo.

Teraz sprawdzono strukturę objawów zaburzeń odżywiania, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym i wczesnym okresie pomenopauzalnym. Okazuje się, że występują one w tych grupach wiekowych częściej niż się sądzi. Co więcej, odkryto, że niezadowolenie z obrazu ciała jest kluczowym czynnikiem ryzyka zaburzeń odżywiania w całym okresie życia, zwłaszcza w wieku średnim.

- Badanie pokazuje, że podobnie jak w przypadku młodych kobiet, niezadowolenie z obrazu ciała pozostaje główną cechą patologii zaburzeń odżywiania u pań w wieku średnim. W szczególności strach przed przybraniem na wadze i utratą kontroli nad nawykami żywieniowymi stanowią główne objawy zaburzeń odżywiania w okresie okołomenopauzalnym i niedługo po - mówi dr Stephanie Faubion z The North American Menopause Society.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy