Strona głównaUrodaNiedobór snu: oto, co postarza skórę

Niedobór snu: oto, co postarza skórę

Jakość snu wpływa na funkcjonowanie skóry i jej starzenie się.
Niedobór snu: oto, co postarza skórę [fot. Gregory Pappas on Unsplash]
Osoby źle sypiające odznaczają się zwiększonymi oznakami i wolniejszą regeneracją po ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiskowe. Same także gorzej oceniały wygląd swojej skóry i twarzy.

„Nasze badanie jako pierwsze jednoznacznie wykazało, że niedostateczny sen jest skorelowany ze słabszym zdrowiem skóry i przyspiesza jej starzenie się. U niedosypiających kobiet odnotowano oznaki przedwczesnego starzenia się skóry i obniżenia zdolności do regeneracji po ekspozycji na słońce", mówi dr Elma Baron z UH Case Medical Center. „Niedostateczna ilość snu stała się światową epidemią. Przedłużające się niedosypianie powiązano w badaniach z takimi problemami, jak otyłość, cukrzyca, rak i niedobór odporności, ale jgoj oddziaływanie na skórę nie było wcześniej nieznane", dodaj dr Baron.

Skóra jest ważną barierą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak toksyny środowiskowe i uszkodzenia DNA wywołane słońcem. Teraz badacze postanowili sprawdzić, czy jakość snu oddziałuje również na wygląd i funkcjonowanie skóry, które ma istotne znaczenie dla wzrostu i regeneracji układu oraz fizjologicznego.

W testach wzięło udział 60 kobiet przed menopuazą. Połowa z nich źle sypiała. Ich odpoczynek oceniono na podstawie podstawie średniego czasu snu i oraz wskaźnika jakości snu Pittsburgh. W ramach badań oceniano wygląd skóry, poddano kilku nieinwazyjnym testom i oceniono stan bariery skórnej.

Jak odkryto, u pań, które kiepsko sypiały, oznaki wewnętrznego starzenia się skóry były silniejsze: odnotowano m. in. więcej drobnych linii, nierównomierną pigmentację, zwiotczenie skóry oraz zmniejszoną elastyczność. Nie stwierdzono jednocześnie znaczącej różnicy między grupami pod względem oznak zewnętrznego starzenia się, które najbardziej widoczne są w wyniku ekspozycji na światło słoneczne i objemują głębsze zmarszczki oraz piegi oparzeniowe.

Ustalono też, że u uczestniczek, które sypiały dostatecznie długo i głęboko, skóra szybciej regenerowała się po doświadczeniu szkodliwych czynników, takich jak . Okazało się, że stan zaplny ustępował u nich szybciej i w krótszym czasie skóra odzyskiwała odpowiednie .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:32:50, 24-07-2020 Alicia251

    Polecam Melatoninę na sen, a jeśli to jest za mocne albo nie pomaga to olej https://konopna-farmacja.com/pl/p/Olej-konopny-7-CBD-10ml-Landracer/52 i wystarczy stosować przed snem tylko
  • 13:23:02, 20-11-2020 collier.monte

    Również słyszałam, że niedobór snu i niekomfortowy sen wpływa na skórę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy