Strona głównaUrodaNiechciana pamiątka z wakacji czyli jak sobie radzić z przebarwieniami

Niechciana pamiątka z wakacji czyli jak sobie radzić z przebarwieniami

To jeden z najczęściej występujących problemów medyczno-kosmetycznych, z którym zmagają się kobiety. Przebarwienia skóry mogą pojawiać się jako powikłanie po zabiegu czy na skutek zaburzeń hormonalnych. Najczęściej odpowiada za nie słońce, dlatego też są niechcianą pamiątką z wakacji. Ten powszechny problem dotyka zwłaszcza kobiet dojrzałych. Jak walczyć z przebarwieniami skóry?
Niechciana pamiątka z wakacji czyli jak sobie radzić z przebarwieniami [© psnoonan - Fotolia.com] Promieniowanie UV powoduje, że melanocyty (komórki skóry) zaczynają produkować melaninę (barwnik skóry) odpowiadającą za ochronę ciała przed szkodliwym działaniem słońca. Kiedy opalamy się, barwnik wydzielany jest w bardzo dużej ilości. Może on nierówno rozkładać się w skórze i w ten sposób dochodzi do powstawania ciemniejszych plam, czyli . Na ich pojawienie się narażone są zarówno te osoby, które jednorazowo mocno się opaliły, jak i te, które od wielu lat stale eksponują ciało na słońce.

W przypadku zabiegów mocno ingerujących i podrażniających tkankę, takich jak peelingi czy dermabrazja, ryzyko powstawania przebarwień wynika z tego, że skóra po nich jest „podrażniona” i nadmiernie aktywna. W takich sytuacjach absolutnie zabronione jest wystawianie jej na , bowiem ryzyko pojawienia się przebarwień jest wówczas niemalże stuprocentowe. Trzeba również pamiętać, że promienie UV operują także w pomieszczeniach zamkniętych. Szyba, ubranie czy chmury nie są dla nich żadną przeszkodą – stąd niektórzy mogą się dziwić, że pomimo zachowywanej ostrożności i nie wystawiania twarzy na słońce, po wizycie w gabinecie kosmetycznym plamy pigmentacyjne i tak się pojawiły.

Przebarwienia o podłożu hormonalnym, takie jak np. melasma, są najcięższym przypadkiem tego typu zmian. Pojawiają się głównie u kobiet w ciąży, zażywających tabletki antykoncepcyjne oraz stosujących hormonalną terapię zastępczą w okresie menopauzy. Podobnie jak w przypadku przebarwień pozabiegowych, również i tu słońce jest silnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się melasmy.

Odpowiednia diagnostyka


W zależności od tego, czy plamy są płytkie (występujące w naskórku), głębokie (zakorzenione w skórze właściwej) czy też najtrudniejsze do usunięcia (przebarwienia hormonalne typu melasma) – można stosować różne zabiegi i metody ich usuwania.

Dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium zdradza, że podstawą leczenia przebarwień jest dobra . - Częstym błędem jest traktowanie wszystkich przebarwień tą samą miarą, a co za tym idzie – usuwanie ich bez względu na rodzaj tą samą metodą. Tymczasem najlepszym, najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego leczenia do rodzaju zmian. To właśnie podczas odpowiedniego i dokładnego badania oraz wywiadu z pacjentem jestem w stanie stwierdzić, jak głębokie ma on przebarwienia i jaka jest przyczyna ich pojawienia się. Dopiero wtedy ustalam plan leczenia, który ma za zadanie nie tylko usunięcie plam pigmentacyjnych, lecz również wyeliminowanie czynnika, który je wywołał – mówi dr Wasiluk.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy zmian hormonalnych. Jeśli takowe są obecne, należy wówczas „wyregulować” organizm pod tym kątem. Kolejnym krokiem jest rozjaśnienie skóry przy pomocy odpowiednio dobranej metody, a na koniec zadbanie o profilaktykę, która zapewni ochronę przed ponownym pojawieniem się plam pigmentacyjnych.

Metody usuwania przebarwień

Można wymienić kilka powszechnie stosowanych metod usuwania przebarwień. - Można stosować kremy, lecz tak naprawdę to tylko sposób wspomagający właściwe leczenie. Z kolei peelingi, w większości działają jedynie rozpuszczając barwnik, nie eliminując długoterminowo przyczyny powstawania przebarwienia, czyli nadprodukcji melaniny. Z tego powodu przebarwienia po nich znikają, jednak efekty utrzymują się najczęściej tylko do kolejnej ekspozycji na słońce. Mikrodermabrazja z kolei to peeling mechaniczny, którego działanie polega na złuszczaniu naskórka, a więc można ją stosować tylko w przypadku bardzo płytkich przebarwień. Głębszy zabieg jest ryzykowny i może skończyć się poważnymi powikłaniami w postaci blizn oraz jeszcze bardziej rozległych plam. Najbardziej zaawansowaną i najskuteczniejszą metodą jest laseroterapia - mówi dr Marek Wasiluk.

Laser, w przeciwieństwie do innych metod, działa wybiórczo. Oznacza to, że jego światło oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w przebarwieniu i omija zdrowe części skóry. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i bardzo skuteczny. Plama pigmentacyjna, pochłaniając promieniowanie lasera, jest uszkadzana i po około trzech tygodniach ulega wydaleniu z organizmu – w taki sposób dochodzi do rozjaśnienia skóry. Warto także wiedzieć, że laser nie tylko usuwa przebarwienie, lecz również może zmniejszać liczbę komórek barwnikowych (jeśli jest ich w nadmiarze) oraz reguluje pracę „nadaktywnych” melanocytów produkujących w pojedynkę za dużo melaniny. Dzięki takiemu regulowaniu pracy komórek skóry metoda nie tylko leczy zmiany, ale także niweluje przyczynę ich powstawania.

Należy również dodać, że liczba zabiegów laserowych uzależniona jest od rodzaju przebarwienia. Na utrwalone zmiany można zastosować silniejszą terapię. Wtedy wystarczy od jednego do dwóch naświetleń. W przypadku trudnych przebarwień jak na przykład melasma trzeba działać bardzo delikatnie, przez co może być potrzebne wykonanie nawet do dziesięciu zabiegów.

W trakcie leczenia konieczne jest chronienie skóry przed słońcem, dlatego najlepszym okresem na rozpoczęcie laseroterapii jest jesień. Warto więc wykorzystać nadchodzącą porę roku i zrobić na swojej skórze porządek.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy