Strona głównaUrodaNadmierna ekspozycja promieniowanie słoneczne - plaster pomoże to określić

Nadmierna ekspozycja promieniowanie słoneczne - plaster pomoże to określić

Prosty w użyciu plaster wskaże, czy ekspozycja naszej skóry na światło słoneczne nie jest nadmierna.
Nadmierna ekspozycja promieniowanie słoneczne - plaster pomoże to określić [Fot. oraziopuccio - Fotolia.com]
Za oknem szaro i trudno nawet o odrobinę Słońca, wiosenną i letnią porą naświetlenie znowu będzie intensywne i warto pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Plaster nie jest zasilany bateriami, ale światłem słonecznym i mierzy siłę promieni docierających do powierzchni naszj skóry. Pomiary te wysyła następnie na smartfon użytkownika. Urządzenie działa w każdych warunkach - suche i mokre, waży bardzo niewiele i można go używać wielokrotnie. Plaster ma wielkość 10-centówki i jest węższy niż karta kredytowa.

Urządzenie opracowali uczeni Northwestern University Feinberg School of Medicine uznając zapotrzebowanie na takie pomiary w związku z coraz wyższym wskaźnikiem nowoworów skóry.

Opisywana technologia umożliwi określenie poziomu promieniowania ultrafioletowego, które dostaje się na powierzchnię skóry. Plaster zawiera czujnik zasilany energią słoneczną, który odczytuje promieniowanie UV, podczerwieni i / lub światła widzialnego, przesyłając dane do aplikacji na smartfon. To nie jest jedyne zastosowanie urządzenia - może być też wykorzystywane do światłem niebieskim podczas leczenia żółtaczki (u noworodków), oraz atopowego zapalenia skóry.

Jak podają dermatolodzy, podczas przebywania na zewnątrz, w nasłonecznionych miejscach, powinniśmy stosować krem z ochroną przeciwsłoneczną co około dwie godziny - tyle bowiem mniej więcej trwa protekcyjne działanie takich preparatów. Jeśli nie używamy kosmetyków z odpowiednim wskaźnikiem SPF, dochodzi do nadmiarnego i niszczenia skóry, co prowadzi nie tylko do szybszego , ale i poważnych chorób.

Co roku diagnozowanych miliony nowych przypadków raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego, a także .

O badaniach można przeczytać w magazynie Science Translational Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy