Strona głównaUrodaNa proste zęby nigdy za późno. Ortodonta również dla dorosłych

Na proste zęby nigdy za późno. Ortodonta również dla dorosłych

Proste zęby rzadziej chorują, a ich posiadacze wolniej się starzeją. Z kolei nawet niewielkie wady zgryzu pogłębiające się przez lata są zagrożeniem dla zdrowego uśmiechu. To prawdy oczywiste dla ortodontów, które przekonują także pacjentów w Polsce. Dorośli w naszym kraju coraz chętniej zakładają aparaty na zęby.
Na proste zęby nigdy za późno. Ortodonta również dla dorosłych [© StudioLaMagica - Fotolia.com] Moda na aparaty ortodontyczne przyszła zza oceanu, gdzie od lat panuje kult idealnego, hollywoodzkiego uśmiechu. Wraz z rozwojem amerykańskich technik ortodontycznych leczenie zgryzu stało się szybsze, bardziej spektakularne i mniej dotkliwe dla pacjentów. Zamiast ciężkiej zbroi w postaci dodatkowych śrub i pierścieni aparaty odchudziły się wyłącznie do zamków naklejanych na zęby i łuków w postaci cieniutkich drucików. Okazało się, że za pomocą delikatnych sił biologicznych i lekkich aparatów można nawet w rok naprawić zgryz. Trzeba było tylko zachęcić pacjentów. Zaczęto więc mówić o modzie na noszenie aparatów. Efekt? Aparat stał się symbolem statusu społecznego, często sprowadzanym do modnego gadżetu. Czy to dobra moda?

– Tak, jeśli powoduje, że sprawdzamy zgryz i zgłaszamy się na konsultacje. Niewykryta i nieleczona wada może doprowadzić do zwiększonej podatności na próchnicę, ścierania zębów, paradontopatii, kłopotów ze stawami, migrenami, bólami karków i pleców – wylicza dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa.

Ekspert, która od ponad 15 lat praktykuje ortodoncję, obserwuje wzrost zainteresowania .

– Polacy przestali się już wstydzić aparatów na zębach. Nie jest też tak, że się na nie snobują. Raczej nadrabiają to, czego nie udało się naprawić w dzieciństwie, kiedy nie było jeszcze tak rozwiniętych technik ortodontycznych. Decydują się na terapie dla zdrowia, przy okazji oczywiście ciesząc się z efektów estetycznych – ocenia stomatolog.

Według dr Gnach-Olejniczak świadomość rośnie zwłaszcza wśród osób po 40-tce. – Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku zdecydowana większość moich pacjentów leczonych aparatami to były osoby przed trzydziestką. Od kilku lat systematycznie zwiększa się grupa dorosłych zakładających . Kiedyś to był promil, teraz mogę śmiało powiedzieć, że jest to już co trzeci pacjent ortodontyczny – oblicza dr Gnach-Olejniczak.

Ortodoncja dorosłych w pytaniach i odpowiedziach
 1. Dlaczego dorośli zakładają aparaty?
  Przede wszystkim dla zdrowia. Polacy rozumieją już, że nieleczona to wiele powikłań: od próchnicy i chorób przyzębia przez uszkodzenia mechaniczne zębów, po zaburzenia żucia i patologie stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet wady postawy i bóle kręgosłupa. Ale coraz popularniejsza jest też ortodoncja przedimplantologiczna i przedprotetyczna. Nieodtworzone na czas braki, zwłaszcza trzonowców, powodują wędrowanie zębów i zmiany w położeniu żuchwy względem szczęki. Pojawiają się problemy w zgryzie, który wcześniej był prawidłowy. Zakładamy aparat, by odtworzyć prawidłowy stosunek szczęki względem żuchwy i tak ustawić zęby, by móc odbudować pełne strefy zgryzowe. Łączymy wtedy ortodoncję z implantologią i protetyką.

 2. Czy dorośli mają krzywe zęby?
  Można powiedzieć, że tylko ok. 20% pacjentów rozładowuje stłoczenia i prostuje faktycznie krzywe zęby. Reszta zakłada aparat, mimo że zęby widoczne w uśmiechu wydają się proste. Problemem jest niewłaściwy układ żuchwy względem szczęki oraz przemieszczenia i starcia zębów, zaburzające pracę zgryzu i całego aparatu stomatognatycznego. Ortodoncja nie jest więc tylko kosmetycznym zabiegiem, którego celem jest oszałamiający i idealny . Przede wszystkim odtwarza prawidłowy zgryz, funkcję zębów. Pacjenci pozbywają się problemów z przyzębiem, bólów głowy wynikających ze złej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, przestają ścierać zęby podczas normalnej ich pracy. Generalnie poprawia się zdrowie i samopoczucie.

 3. Czy aparat można zakładać w każdym wieku?
  Nowoczesna ortodoncja nie zna granic wiekowych – zęby można prostować w każdym wieku. Zwłaszcza że ortodoncja odmładza.

 4. Aparat odmładza? Jak to możliwe?
  Wyglądamy młodziej nie tylko dlatego, że mamy równe zęby. W czasie noszenia aparatu dochodzi do rozbudowy łuków zębowych, a są one przecież także podparciem dla naszych policzków, ust… Po co stosować wypełniacze, skoro można uzyskać pełniejsze usta, bardziej napiętą skórę, podniesione policzki i brodę za sprawą ortodoncji. Efekt anti-aging jest tutaj nie do przecenienia, ponieważ poprawę rysów twarzy uzyskujemy na stałe.

 5. Czy w trakcie leczenia ortodontycznego usuwa się zęby?
  Odradzam, ponieważ usunięcie zębów oznacza zawsze spłaszczenie profilu, co dla zdecydowanej większości pacjentów oznacza pogorszenie wyglądu. Uśmiech staje się węższy, a więc mniej atrakcyjny. Generalnie współczesna ortodoncja rozbudowuje łuki zębowe, tak by zmieścić w nich wszystkie zęby, a nie usuwa zęby – aby dostosować je do zbyt wąskich łuków. O usunięciu zębów decyduje wyłącznie profil twarzy pacjenta.

 6. Jak długo trwa leczenie?
  Przeciętnie leczenie trwa 12-18 miesięcy. Wszystko zależy jednak od rodzaju wady zgryzu oraz kompetencji lekarza, który aktywnie prowadzi leczenie. Bo aparat jest tylko narzędziem w jego ręku. Ciężko przecież uwierzyć, że za sukces chirurga odpowiada skalpel. Tak samo jest z ortodoncją – specjaliści wykorzystują najlepsze systemy, ale bez ich doświadczenia, wiedzy i umiejętności żaden aparat nie poradzi sobie z wadą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:00:03, 30-10-2017 ~gość: 79.184.252.xxx

  Odkąd zdjęto mi aparat na zęby i mogę cieszyć się pięknym uśmiechem zdecydowanie zauważyłam, że nie mam takiego problemu z krwawiącymi dziąsłami czy też psuciem się zębów. Miałam dość dużą wadę zgryzu i kilka osobnych krzywych zębów. Wiele dentystów nie zwracało na to zbyt wielkiej uwagi. pani dentystka zasugerowała mi założenie aparatu aby zęby tak często się nie psuły. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę! Żałuję, że nie trafiłam tam wcześniej.
  ... zobacz więcej
 • 13:59:34, 28-02-2019 Grażka53

  Znam kilka osób, które zdecydowały się na aparat na zęby po 50 urodzinach i są bardzo zadowolone z tej decyzji.
 • 13:16:37, 20-05-2019 Marienna2

  Po ściągnięciu aparatu na zęby często ma się troszkę pożółkłe, zaniedbane zęby. Jest to normalna rzecz. Wiadomo, że nie ma co tego przedkładać nad proste zęby. Sprawdźcie sobie też ofertę od http://www.orto.info.pl/certyfikowan...ki-lingwalnej/ na aparaty lingwalne jeżeli szukacie aparatu na zęby. Na pewno taki aparat będzie jednym z najwygodniejszych do noszenia
 • 17:28:12, 11-06-2019 Beciks00

  Oczywiście, że najlepiej to zrobić jak najwcześniej, ale tak jak mówicie, na proste zęby nigdy nie jest za późno. Proste zęby to nie tylko ładnie wyglądające zęby, ale i także dbanie o swoje zdrowie. Co do właśnie zdrowia zębów, dbania o stan jamy ustnej to zdecydowanie warto stawiać na odpowiednie do tego produkty. Ja zaczęłam coraz większa uwagę na to zwracać. Mam już polecone pasty do zębów i nici dentystyczne od https://www.sunstargum.com/pl/ Zobaczcie sobie ofertę tej firmy.
 • 07:16:45, 21-06-2019 Simma

  Również jestem zdania, że zdecydowanie warto jest wybrać sie do ortodonty:
  http://www.gigaryba.pl/stomatologia-...oim-usmiechem/
  I nie chodzi tutaj jedynie o względy estetyczne Aparat leczy próchnicę, ponieważ niewłaściwe ułożenie zębów oraz ich nadmierne stłoczenie może wywoływać skłonność do niej. Spomiędzy nieprawidłowo ułożonych zębów trudniej jest usuwać zalegające resztki jedzenia, a te są pożywką dla bakterii - sama nosiłam aparat w wieku 53 lat i nie załowałam, ze sobie go założyłam. Wczesnieij nie mogłam sobie na niego pozwolić finansowo.
  ... zobacz więcej
 • 15:39:17, 26-07-2019 RadosnyEmeryt

  Na higienę jamy ustnej nigdy nie jest za późno. Ja po sześćdziesiątce zacząłem o to dbać i muszę powiedzieć, że czuję się ze swoimi zębami (a jeszcze kilka ich mam ) znacznie lepiej. Tutaj na przykład kupiłem bardzo dobrą szczoteczkę soniczną https://denthelp.pl/szczoteczki/szcz...eczki-soniczne. Polecam.
 • 11:09:58, 01-08-2019 wercia5

  Witam, jak każdy wie w wieku średnim zaczynają pojawiać się problemy związane z zębami. Ja swoją wadę zgryzu wyleczyłam w Biodent w Krakowie ortodonta kraków. Jestem bardzo zadowolona z efektu i teraz polecam wszystkim moim znajomym. Nigdy nie jest za późno mieć piękne, zdrowe zęby
 • 14:11:19, 22-01-2020 polka025

  Nie mam zbyt wielu doświadczeń z dentystami, szczególnie w Krakowie, bo jestem z Gdańska, ale u nas to do większych klinik się chodzi na takie ważne leczenie. Czyli na przykład w Dental Pro w Ujeścisku znajdziecie naprawdę wielu klientów. Oczywiście nie tylko tam, ale tę placówkę znam.
 • 13:19:48, 14-03-2020 wesolysenior

  Pewnie, że tak. Zawsze można zawalczyć o piękny uśmiech.
 • 14:32:04, 26-03-2020 mozell63

  Aparat na zębach można nosić niezależnie od wieku.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy