Strona głównaUrodaManicure a rak skóry

Manicure a rak skóry

Kobiety, które regularnie robią manicure z użyciem lamp UV, mogą odznaczać się wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry.
Manicure a rak skóry [© shime - Fotolia.com] Odkryto przypadki kobiet, u których komórki rozwijały się na dłoniach i paznokciach. Lekarze podejrzewają, że lampy UV do manicure, jeśli są regularnie używane w salonach piękności i emitują szkodliwe promieniowani ultrafioletowe, mogą sprzyjać rozwojowi nowotworu.

Uczeni z Georgia Regents University w Auguście przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili działanie 17 różnych suszarek do paznokci z lampami UV. Chcieli dowiedzieć się, jakie promieniowanie jest emitowane podczas poddanych kilku etapom utwardzania i suszenia. Niektóre urządzenia wydawały znaczne promieniowanie ultrafioletowe, inne dość niskie.

Jakkolwiek badacze uważają, że ryzyko rozwoju raka wyłącznie z powodu korzystania z lamp przy pielęgnacji paznokci jest raczej niskie, w połączeniu z innymi czynnikami może mieć istotne znaczenie. Okazało się, że osiem do czternastu zabiegów manicure w ciągu 24 do 42 miesięcy uszkadzało DNA skóry. Wiele kobiet robi manicure jeden do trzech razy w miesiącu, więc już w ciągu dwóch lub trzech miesięcy składa osiem wizyt w salonie.

American Cancer Society ostrzega, że ekspozycja na wiąże się z rozwojem większości nowotworów skóry. Promienie ultrafioletowe skutkuje zerwaniem nici DNA w komórkach skóry, co może prowadzić do raka. Co więcej, promienie UV prowadzą też do uszkodzeń skóry i zmarszczek.
Autorzy badań mówią, że jeśli ktoś obawia się nowotworu skóry, a nie chce rezygnować z manicure, może używać rękawiczek ochronnych bez palców, albo korzystać z suszarek powietrznych zamiast tych z lampami UV.

Czerniak złośliwy, jedna z najgroźniejszych form raka skóry, plasuje się na 19 miejscu na światowej liście najczęstszych nowotworów. Co roku diagnozuje się prawie 200 tysięcy nowych przypadków tego raka. Częstość występowania czerniaka złośliwego jest najwyższa w Australii i Nowej Zelandii, a najniższa w południowo-centralnej Azji. W ostatnich latach odnotowuje się jednak wzrost liczby zachorowań w różnych częściach świata, co najprawdopodobniej jest związane z niedawną modą na intensywne .

Wyniki badań publikowano w JAMA Dermatology.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć