Strona głównaUrodaKobiety, które są matkami, szybciej się starzeją

Kobiety, które są matkami, szybciej się starzeją

Badania uczonych z George Mason University w Wirginii w USA dały zaskakujące wyniki - kobiety, które urodziły dzieci, starzeją się szybciej niż bezdzietne panie.
Kobiety, które są matkami, szybciej się starzeją [Fot. Eléonore H - Fotolia.com] Wyniki są zadziwiające, ponieważ wcześniejsze testy wykazały, że posiadanie dzieci może być „sposobem" na powstrzymanie procesu . Nowe analizy dowiodły, że oznacza przyspieszenie mechanizmów odpowiedzialnych za zwiększenie wieku biologicznego.

Odkryto, że posiadanie dzieci ma związek z postarzeniem się materiału DNA o średnio 11 lat. Obliczono, że u kobiety, które są matkami, telomery skracają się o średnio 4,2 proc.

Telomery to struktury, które znajdują się na końcach chromosomów i chronią przed uszkodzeniem DNA. Podczas podziałów komórki ulegają skróceniu. Ostatecznie całkowicie zanikają pozostawiając komórkę bez ochrony. Wówczas komórka albo zginie, albo zaczyna się starzeć. W efekcie, na tym właśnie polega najwazniejsze odkrycie, im dłuższe są telomery, tym większe są szanse na dłuższe życie.

Takie skrócenie telomerów jest intensywniejsze niż to mające miejsce w wyniku czy z powodu . Autorzy podkreślają, że nie spodziewali się takich odkryć. Pytani o przyczyny wyników, sądzą, że postarzenie DNA może wynikać z trudów wychowywania dzieci.

Na ponad 1500 kobiet, które wzięły udział w badaniu, ponad 440 nie miało dzieci. Długość telomerów badano u uczestniczek z próbek krwi. Okazało się, że telomery matek są znacznie krótsze niż pozostałych kobiet. Być może, wnioskują uczeni, uczestniczki innych badań, zgodnie z którymi posiadanie dzieci oznaczało wyższą ochronę pzred przedwczesnym starzeniem, miały większe wsparcie społeczne w wychowywaniu dzieci niż panie, które zwięły udział w nowych testach.

Jak podkreślają autorzy, istnieje wiele sposobów na zachowanie młodego wieku biologicznego - warto regularnie ćwiczyć, uprawiać seks chociaż raz w tygodniu, umieć się relaksować, unikać papierosów oraz ograniczyć ilośc spożywanego alkoholu. Wszystko to sprawia, że telomery skracają się w dłuższym tempie.

O badaniach napisano w magazynie Human Reproduction.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy