Strona głównaUrodaJak zadbać o skórę w okresie menopauzy?

Jak zadbać o skórę w okresie menopauzy?

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium to często bardzo trudny czas w życiu kobiety. Z medycznego punktu widzenia jest to naturalny etap, w którym przysadka mózgowa zwalnia tempo produkcji hormonów, jajniki nie uwalniają jajeczek, a kobieta nie może już zajść w ciążę. W praktyce jednak wiele pań utożsamia przekwitanie wyłącznie z szeregiem nieprzyjemnych i utrudniających codzienne życie objawów, w tym także starzeniem skóry, na które nie można już nic poradzić. Czy rzeczywiście tak jest?
Jak zadbać o skórę w okresie menopauzy? [Fot. goodluz - Fotolia.com]

Na czym polega menopauza?

W czasie w organizmie kobiet rozgrywa się prawdziwa rewolucja. Niestety wiąże się ona wieloma trudnościami fizycznymi. Wzrost wagi, uderzenia gorąca, depresja, bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, zlewanie się potem, dreszcze, kołatanie serca – to tylko część objawów, które mogą dotknąć kobiety w tym czasie. Dodatkowo utrata płodności, związana ze stopniowym wygaszaniem produkcji komórek jajowych i żeńskich hormonów, powoduje często poczucie utraty kobiecości i problemy z samooceną. Najlepszym sposobem na to, żeby przeżyć ten czas możliwie bezboleśnie jest pogodzenie się z tym, że klimakterium nie jest chorobą, a naturalnym stanem. Jednak zgoda na przekwitanie nie oznacza zgody na nieprzyjemne dolegliwości. Od samego początku menopauzy warto zadbać o zmianę przyzwyczajeń. Codzienna i zbilansowana dieta to najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze metody na zachowanie dobrego samopoczucia i wyglądu. Pomogą także domowe sposoby i zioła – na uderzenia gorąca napar z szałwii, a na uspokojenie melisa. Jeśli objawy są wyjątkowo uciążliwe, warto wybrać się do lekarza, który ustali odpowiednią terapię hormonalną.

Dlaczego skóra się zmienia?

Problemem w okresie przekwitania są również zmiany w wyglądzie, między innymi skóry. To wtedy zaczyna się ona szybciej starzeć, staje się sucha, traci sprężystość i jędrność. Przyczyną zewnętrznych symptomów starzenia są zmiany zachodzące w głębi skóry, takie jak zmniejszenie ilości włókien kolagenu oraz elastyny wytwarzanych przez fibroblasty. Zmniejsza się również ilość , który wiąże cząsteczki wody i jest odpowiedzialny za dobre nawilżenie. Zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy prowadzą do zmian w strukturze skóry. Staje się ona sucha i bardzo delikatna, a to sprawia, że procesy związane ze starzeniem nabierają tempa. Spowolni je odpowiednia, staranna pielęgnacja domowa i pomoc specjalisty.

Na ratunek skórze

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie, ale jednocześnie bardzo delikatnie wykonywać najważniejszy krok w pielęgnacji, czyli oczyszczanie skóry. Do zmywania makijażu używaj delikatnych preparatów (mleczka, pianki). Całkowicie zrezygnuj z wody i mydła, a także kosmetyków z alkoholem, barwnikami czy substancjami zapachowymi. Kremy, maseczki i których używasz powinny być dostosowane do potrzeb cery dojrzałej. Wybierz te, które ją nawilżą i odżywią. Nie zapominaj też o ochronie przeciwsłonecznej – skóra w okresie klimakterium jest cienka i podatna na poparzenia słoneczne i przebarwienia.

Beauty Derm Aesthetic

Tagi: skóra, menopauza

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy