Strona głównaUrodaJak usunąć tatuaż? Najlepiej laserem

Jak usunąć tatuaż? Najlepiej laserem

Wykonany pod wpływem impulsu tatuaż, czasami skutek niedojrzałej decyzji z przeszłości lub pamiątka po zakończonym związku, to problem, którego wiele osób chce się pozbyć. Jak profesjonalnie i bezpiecznie usunąć tatuaż, aby zamiast rysunku nie pozostawić szpecącej blizny na ciele?
Jak usunąć tatuaż? Najlepiej laserem [Fot. Wisky - Fotolia.com] Jeszcze kilka lat temu było możliwe tylko przez jego wycięcie lub mało skuteczne metody chemiczne. Obecnie z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie. Niechciany tatuaż można bezpiecznie usunąć wykonując zabieg laserowy, który jest aktualnie postrzegany jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie z ciała rysunku. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystania z takiego zabiegu, warto dowiedzieć się - czym jest laserowe usuwanie tatuażu i jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.
Laserowe usuwanie tatuażu wymaga ingerencji w głębsze warstwy skóry, gdzie znajdują się komórki żerne wypełnione barwnikiem. Podczas zabiegu promień lasera rozbija cząsteczki atramentu, które następnie są wchłaniane przez organizm. Trzeba sobie zdawać sprawę, że laserowe usunięcie tatuażu wymaga co najmniej kilku sesji, ich ilość zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu i zastosowanych do jego wykonania barwników – wyjaśnia Małgorzata Makowska, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
W przypadku czarnego barwnika, użytego do wykonania tatuażu, zazwyczaj do jego usunięcia wystarczy kilka zabiegów, a w przypadku kolorowego kilkanaście. Znaczenie ma także kolor skóry oraz indywidualna reakcja skóry na laser. Podczas zabiegu używa się lasera o odpowiedniej długości fal, które wnikają w różne głębokości skóry, wychwytując różne barwniki.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest zbyt bolesny. Zazwyczaj obszar wykonywania zabiegu jest chłodzony zimnym okładem. W przypadku tatuaży zlokalizowanych w miejscach wrażliwych, można dodatkowo przed rozpoczęciem zabiegu zastosować znieczulenie nasiękowe lub lokalne powierzchniowe. Jednorazowo cały zabieg, w zależności od wielkości tatuażu, trwa maksymalnie do 20 minut. Na skórze poddanej zabiegowi usunięcia tatuażu, mogą pojawić się zaczerwienienia, jak również strupki, które samoistnienie powinny odpaść.

Na miesiąc przed zabiegiem, należy zrezygnować z opalania zarówno na słońcu, jak i w solarium. Przed zgłoszeniem się na wykonanie pierwszego zabiegu, powinno skorzystać się z konsultacji lekarskiej, aby zweryfikować czy na skórze nie ma zmian chorobowych, które mogą być przeciwwskazaniem do laseroterapii. Jeśli lekarz zlokalizuje zmiany na skórze, wówczas przed rozpoczęciem procesu usuwania tatuażu trzeba je wyleczyć lub usunąć.

Laseroterapia w walce z pozbyciem się niechcianego rysunku na skórze przynosi dobre efekty. Trudność w procesie jej realizacji zależy od kilku elementów: jak głęboko w skórę wniknął barwnik, jaka była jego gęstość, jaki pigment zastosowano oraz jakiej wielkości jest tatuaż.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia tatuażu metodą laserową może być zbyt ciemna karnacja skóry, jak również problemy skórne na przykład podatność na powstawanie blizn, reakcja alergiczna czy przebarwienia skóry. Profesjonalnie wykonany zabieg jest bezpieczny. Dlatego jeśli zdecydujemy się na usunięcie tatuażu, powinniśmy udać się do specjalisty, który ma doświadczenie w realizacji takich zabiegów.

Oprócz lasera, który obecnie najczęściej jest wykorzystywany do usuwania tatuażu, dostępna jest również bardziej inwazyjna, [b]metoda chirurgiczna[/b]. Zazwyczaj jednak stosuje się ją ze względu na ryzyko blizn i dużą inwazyjność jako ostateczność.

Tatuaż można również próbować usunąć metodą elektrokoalgulacji, czyli wypalając prądem wysokiej częstotliwości warstwy skóry wraz z barwnikiem, wykorzystując metodę z zastosowaniem światła IPL, korzystając z zabiegu dermabrazji czy peelingu chemicznego. Obecnie jednak najbardziej popularną metodą, ze względu na uzyskiwane efekty jest zastosowanie laseroterapii.

jest formą wyrażenie swojej osobowości, często również symbolem zapamiętania ważnych chwil w życiu. Warto jednak, aby był przemyślaną decyzją. Na szczęście, jeśli okaże się, że po pewnym czasie staje się on problemem lub przykrym wspomnieniem, z pomocą przychodzi nam . Aktualnie usuwanie tatuażu nie stanowi już tak wielkiego wyzwania, jak kilkanaście lat temu, dzięki wykorzystaniu możliwości laseroterapii. Aby jednak pozbyć się skutecznie niechcianego rysunku na ciele, trzeba uzbroić w się w cierpliwość niezbędną do realizacji procesu usunięcia tatuażu laserem składającego się z kilku lub kilkunastu sesji oraz całkowitego wyleczenia i regeneracji skóry. Nowoczesne technologie sprawiają, że aktualnie tatuaż można trwale usunąć i nie musi już być szpecącą pamiątką na całe życie.

Tagi: tatuaż

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy