Strona głównaUrodaJak pozbyć się blizn?

Jak pozbyć się blizn?

Powstają najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią narazić na dyskomfort bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki na skórze, czyli blizny – czy są metody, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?
Jak pozbyć się blizn? [fotolia.com / Noble Health]

Czym są blizny?


jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, oznacza to, że nie jest do końca uformowana. W tym czasie wewnątrz powstającej blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych.

– To jednocześnie najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby skutecznie walczyć z bliznami, należy próbować wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą dużo większe. Redukcja starych, rozległych zmian jest trudna, ale nawet wtedy można je spłycić i poprawić ich wygląd – wyjaśnia Agnieszka Owczarek z Noble Health.
  1. Dostarczanie kolagenu z zewnątrz pobudza do pracy włókna kolagenowe. – W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, uzupełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn staje się jaśniejsza i bardziej wygładzone. Podobnie jak w przypadku rozstępów – zapewnia Agnieszka Owczarek. Wzrost poziomu kolagenu pomaga także w walce z głębokimi bliznami.
  2. Kolagenową kurację świetnie uzupełniają maści. W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się kierować przy ich wyborze? – Przede wszystkim rozmiarem i głębokością blizny – odpowiada ekspert. Płytsze i mniej rozległe wystarczy smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów to zresztą domowy sposób naszych babć na pozbycie się niechcianych znamion. Przy głębszych bliznach dobrze sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Regularne używanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.
  3. W czasie smarowania znamion dobrze jest pobudzać uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. po pierwsze spowoduje lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki zabieg nie musi trwać długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do całkowitego lub częściowego wchłonięcia się kremu.
  4. Dobrym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych jest . Przy mniej widocznych bliznach wystarczą domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednak w razie rozległych i starych znamion lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest całkiem sporo, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie należy kierować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny. – Profesjonalne peelingi ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze – wyjaśnia ekspert. Po pierwszych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.
  5. Przez co najmniej rok od powstania blizny powinno się unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje przekonanie, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może doprowadzić do przyciemnienia i powiększenia się blizny. Oczywiście nie znaczy to, że przez rok trzeba ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w uszkodzone miejsca kremy z filtrem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy